20 Ağustos 2012 Pazartesi

Mahvedilen İstanbul: AKP'den tarihe kazma, yeşile beton

Hükümet, kamu arazilerini ranta dönüştürürken İstanbul'un doğasını tehdit ediyor.

AKP hükümeti, İstanbul’u adeta rant kaynağına dönüştürdü. İstanbul’da kamuya ait neredeyse her arazide gökdelenlere kucak açan hükümet, Ali Sami Yen arazisi gibi çevresinde milyonlarca insanın “nefes almakta zorlanarak” yaşadığı alanları yeşil alana dönüştürmek bir yana, doğal kaynakları da tehdit edecek projeler geliştiriyor. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, İstanbul’a yeni şehir kurulması, 3. köprü gibi projelerin “yarını düşünmeyen” projeler olduğunu söyledi. Kahraman, hükümetin ekonomiyi canlı inşaat sektörü eliyle ayakta tutma stratejisinden vazgeçmesi gerektiğini belirterek “İstanbul’un kuzeyinde her türlü yapılaşmaya, herkesin karşı çıkması gerekir. Hükümet bu tutumundan vazgeçmek durumunda. Aksi halde ileride bu satılan kamu malları yerine, şehirde sürdürülebilir yaşam için kamu yine bizim vergilerimizle alanlar almak zorunda kalacak. Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen arazisi gibi çevresinde milyonlarca insanın hiçbir şekilde nefes alamadan yaşadığı noktalar yeşil alan olarak değerlendirilmeli. Korunmalı” dedi.

Son olarak bu ay yeniden satışa çıkarılan Ataköy Turizm Kompleksi’nde olduğu gibi hükümetin yargı kararları ve yasaları dikkate almadan işlemler yaptığını belirten Kahraman, “Burası turizm alanı olarak ilan edildiği halde, Kıyı Kanunu’na da aykırı bir şekilde konut yapılaşması planlanıyor. Ataköy için davamız sürüyor. Özelleştirme İdaresi’ne yasalara göre, bu yönde tasarruf kullanamayacağını yazdık” değerlendirmesini yaptı. Tayfun Kahraman, hükümeti, inşaat sektörünü canlandırmak ve dolayısıyla ekonomiyi ayakta tutmak için İstanbul’u rant kaynağı olarak kullanmaktan vazgeçmeye çağırdı. Kahraman, “İstanbul’u daha fazla zorlamamalıyız” diye konuştu.


Ataköy’de dava devam ediyor

İstanbul Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Kahraman, İstanbul’un rantının paylaşıldığını belirtirken yeniden satışına karar verilen Ataköy Turizm Kompleksi için şu bilgileri verdi:

“1993’te alınan bir karar ile Ataköy turizm merkezi ilan edildi. Ancak şimdi burada tamamen konut planlanıyor. Bu durum 1998 tarihli Kıyı Kanunu’na aykırı. Süreci takip ediyoruz. Biz tamamen kamuya açık bir şekilde ve yapılaşma olmadan kalmasını istiyoruz. Ama turizm merkezi kararına bile uymuyorlar. Burayla ilgili tasarruf Özelleştirme İdaresi’ne devredilmiş durumda. Geçen hafta, burada konut amaçlı, devasa projelerin yaşama geçirilemeyeceğini hatırlatan yazışmalar yaptık. Dava açmıştık. Dava, bilirkişi sürecinde. Bilirkişinin idare mahkemesine raporunu sunmasını bekliyoruz.”


TOKİ’ye ait araziyle satılacak

Galleria, Ataköy Marina, Sheraton Oteli, Dünya Göz Hastanesi ve bir benzin istasyonunun da bulunduğu İstanbul Bakırköy sahilindeki toplam 670 bin metrekare kullanım alanına sahip Ataköy Turizm Kompleksi, TOKİ’ye ait arazisiyle birlikte satılacak.

Denizcilik sektöründen 67 ortağın 2005’te Ataköy Turizm İşletmeleri’ni 200 milyon dolara satın aldığı günlerde kurduğu DATİ Yatırım Holding CEO’su Gökhan Kıran, “Biz DATİ’yi ve bölgedeki 26 yıllık üst kullanım hakkımızı, TOKİ de komşu arsalarını aynı anda satış vitrinine koymaya karar verdi” dedi.

TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu da “Böylece denizin doldurulacağı alanı toplu halde satış gündemine koyma şansı yakaladık. İstanbul’un yıldızı konumundaki alanın ilgi göreceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

670 bin metrekarelik alanda DATİ’nin üst kullanım hakkının bulunduğu bölüm, kendi mülkü olan bölüm, Milli Emlak ve TOKİ’ye ait yerler var. Bunların tamamı satılacak.

Haydarpaşa limanı için planlar askıda

Harem’den Moda Sahili’ne kadar geniş bir bölgeyi kapsayan Haydarpaşa Port projesi adım adım hayata geçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Haydarpaşa Port Projesi’ni hayata geçirecek 2’nci etap plana da onay verdi. Projeyle ilgili planlar askıya çıktı. Şehir Plancıları Odası planlara itiraz edecek.

Yapılaşma yasağı olan bölgeye “Kruvayizer Liman” tanımı getiriliyor. Böylece yapılaşmanın yolu açılıyor. Haydarpaşa Port projesinin, prosedürler tamamlandıktan sonra Yap-İşlet-Devret modeliyle ihaleye çıkarılması planlanıyor.

Proje çerçevesinde Haydarpaşa Limanı, 5 milyar dolara dev bir turizm kompleksine dönüşecek. Projenin 2’nci etap planına göre, otogar, fuar ve festival alanı, tren garı, otel ve istasyon, silolar da kültür ve sanat merkezi olacak.

Anadolu’dan trenle gelen tahılın depolanıp, gemilere yüklenmesini sağlamak amacıyla 1903’te Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilen Haydarpaşa Limanı ve garı, Marmararay projesiyle de hafif metro hattına bağlanacak. Yap-İşlet-Devret modeli Sultan İkinci Abdulhamit’in yapım ve işletme hakkını Societe du Port de Haydar Pacha şirketine tanıdığı, Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte stratejik önemi göz önüne alınarak, parası ödenip, devletleştirilmesine karar verildiği liman için hazırlanan yeni proje, şu anda Harem Otogarı’nın bulunduğu bölgenin yeşil alana ayrılmasını öngörüyor.

Bu alan, fuar ve festival alanı olarak kullanılacak. Haydarpaşa Garı ve çevresinde bulunan tarihi yapılar, turizm ve ticaret merkezi olacak. Haydarpaşa Garı otel olarak da hizmet verecek.

3. köprünün bir ayağı çukurda

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerini kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu (İstanbul 3. Çevreyolu ve Boğaz Geçişi dahil) projesinde, Sakarya’da anayol ve bağlantı yolları projesinin imar planlarına işlenmesine yönelik Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nce alınan karara karşı açtığı davayı kazandığını duyurdu. Buna göre, Sakarya 1. İdare Mahkemesi söz konusu meclis kararının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verdi. Odadan yapılan açıklamada, “Başta 3. Boğaz Köprüsü ve bağlantı yolları planları olmak üzere Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin komşu illerdeki etaplarına ilişkin yürüttüğü hukuk mücadelesinde alınan bu ilk haklı sonucun, devam eden diğer davalarımızda da alınması umudunu taşıdığımızı, böylesi büyük kentlerimizde gerek sağlıklı arazi kullanım gelişimlerini bozmayacak gerekse yeni sorunlar yaratmayacak, toplu ulaşım odaklı projelerin gerekliliğine ve önceliğine olan inancımızı bir kez daha paylaşmak isteriz” denildi.

Galataport’a onay çıkmadı hükümet zorluyor

İstanbul’un en eski semtlerinden, tarihsel kimliğinde önemli mekânlardan Karaköy’ü yıkıp yerine dev alışveriş merkezleri ve 5 yıldızlı oteller planlanan Galataport’a Korumu Kurulu’ndan onay çıkmadı.

Karaköy Meydan’dan Tophane’ye kadar olan 1200 metrelik sahil şeridinin Kutman-Ofer ortaklığına 50 yıllığına kiralanması suretiyle modern otoparklar, alışveriş merkezleri ve 5 yıldızlı otellerin planladığı projede, bölge yepyeni bir görünüme girecek. Kamuoyunda uzun tartışmalara neden olan Galataport için hazırlanan planların onay almadığını ifade eden Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Kahraman, süreçle ilgili şu bilgileri verdi:

“Proje Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredildi. ÖİB Koruma Kurulu’na plan gönderdi. Ancak onay alamadılar. Hatırlanacağı üzere danışmanlık ihaleleri yapılmıştı. Biz bu projeye dava açmadık, çünkü ortada henüz plan yok. Planı bekliyoruz.”

ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu, Galataport’ta hemen hemen son aşamaya geldiklerini belirterek, tüm tarafların görüşlerini alarak bir model oluşturduklarını ve model ile ilgili ÖYK’nın görüşünü alacaklarını söylemiş, ÖYK’nın onay vermesi halinde Galataport’ta bu yıl içinde ihale ilanına çıkacaklarını ifade etmişti. Aksu, “Bunda kararlıyız” demişti.

Kamuoyunun dikkatine sunulan ilk projede İstanbul’un kalbinde 1200 metrelik sahil şeridi kamuya kapalı olacak. Otel ile AVM, otoparklar yanı sıra liman yapılacağı açıklanmıştı.

Ali Sami Yen arazisinde kuleler yükseliyor

Özel sektörün eline geçmesi ile kamuoyunda büyük tepkiler oluşan Mecidiyeköy Ali Sami Yen arazisinde yükselecek projede inşaata başlandı. Tarihi Likör Fabrikası’nın korunması ve alanın yeşil olarak tasarlanıp kamu kullanımına açılması için eylemlerin yapıldığı arazinin satılmasıyla fabrikanın da yıkılması kararı alındı. Fabrika, yeni projede aslına uygun olarak inşa edilecek ve binaların önündeki meydan kamuya açık olacak, ancak burası da AVM ile rezidansların olacağı gökdelenlere ev sahipliği yapacak.

Tekel Likör Fabrikası’nın arazisinin ihalesini Aşçıoğlu kazanmıştı. Fakat bu firma hisselerini İsviçre fonlu Viatrans – Meydanbey Ortak Girişimi’ne satarak, projeden çekilmişti. Projenin yeni yatırımcısı Viatrans – Meydanbey Ortak Girişimi. Koruma Kurulu, uzun süre fabrikanın yıkılmaması kararında direnmişti. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurumlara genelge göndererek, yetkinin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na geçtiğini duyurmuştu.

Tartışmalı projeler İstanbulluyu bezdirdi

İstanbul’un hemen her noktasında kuleler yükseliyor. Köprü bakım çalışmalarının yaz aylarında bile trafiğini felç ettiği kentte gökdelenler, Levent-Maslak hattından neredeyse her semtine taşarken tartışmalı projelerde yasalar ve yargı kararları hiçe sayılıyor. Diğer yandan tarihi mekânlar ve kültürel mimari yok ediliyor, yeşil alana hasret kentte umutlar kulelerin gölgesinde tükeniyor. Kamuoyunda tartışma yaratan projelerden bazıları şunlar:

Çamlıca Tepesi’ne cami


■ Başbakan Erdoğan’ın “Bir cami yapacağız, her yerden gözükecek” diye açıkladığı proje 250 bin metrekarelik bir rekreasyon alanı. Ulaştırma Bakanlığı, RTÜK ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla hayata geçmesi planlanıyor. Çamlıca’daki TRT vericisi dışında tüm vericiler kaldırılacak. Spor alanları, park ve bahçeler, kafeteryalar, gözlem kulesi gibi birçok sosyal alan yer alacak. Caminin denizden yüksekliği 608 metre olacak.

Sevda Tepesi’ne imar


■ Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın 1984’te veliaht prensken 27 milyon dolara aldığı Kandilli’deki Sevda Tepesi, belediye meclisinin aldığı kararla imara açıldı. 57 dönüm arazide 1700 metrekareden iki kat, yani 3 bin 400 metrekare imar izni verildi. Tepede, iki kattan daha yüksek yapılaşma olmayacak. Ancak arazi birinci derece doğal sit alanı. Uygulama, aynı zamanda Kıyı Kanunu ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na da aykırı. Mimarlar Odası, konuyla ilgili idare mahkemesine dava açıyor.

Tarlabaşı AİHM’de


■ Tarlabaşı’ndaki 9 ada, 2000 m² alana oturmuş, 210’u tescilli sivil mimarlık örneği olan 278 bina ve bunların arasındaki sokaklarla altyapıyı kapsıyor. Beyoğlu Belediyesi 2007’de GAP İnşaat ile sözleşme imzaladı. Projeye göre, GAP İnşaat 21 bin metrekare alanda, 63 bin metrekare inşaat yapacak. Bina altlarına 4-5 katlı otoparklar açılacak. Arka sokaklar konut alanı olacak. Kamulaştırma nedeniyle mağdur olduklarını düşünenler bir araya gelip 2008’de dernek kurdu ve AİHM’ye gitti.

Fener-Balat’ta halk tetikte
■ Proje alanı 279.345,91 m² ve toplam 59 ada, 909 parselden oluşuyor. Semt sahil kısmında bulunan yeşil alanlar ve konut-ticaret fonksiyonlarının bulunduğu yerleşim alanı olmak üzere temel olarak iki bölgeden oluşuyor. Tarihi miras olarak sayılabilecek yapılar dahilinde 11 tescilli anıt eser, 345 sivil mimarlık örneği ve 25 sivil mimarlık örneği bulunuyor. İstanbul 5. İdare Mahkemesi, koruma yüksek kurulu kararlarına, şehircilik ilke ve kurallarına ve hukuka aykırı bularak bu projeyi iptal etti.

Ayvansaray Türk Mahallesi

■ Ayvansaray yenileme alanında toplam 69 parsel bulunuyor. Bu parsellerden 4’ü anıt eser, 15 tanesi ise sivil mimarlık örneği, yani tarihi eser kabul ediliyor. Mahallede 81 aile yaşıyor. Toplam 149 hissedar bulunuyor. Projeye göre 48 konut, 5 adet ticari dükkân, 1 otel, 2 butik otel, 1 kat otoparkı ve 1 sosyal tesis yapılması planlandı. Birçok evin yıkımına başlandı. Ancak Fener Balat projesinde olduğu gibi idare mahkemesinin bu projeyi de iptal etmesi bekleniyor.

Sulukule’de Romanlar haklı çıkt
ı

■ Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Projesi’ni kapsayan, Fatih’teki Sur Koruma Bandı’nda yer alan 90 bin metrekarelik bölgede, 640 konutun inşası 2 yılda bitme noktasına geldi. Bölgede yeni yapılan evler yüksek gelirli aileler için tasarlandı. Sulukule’nin eski sakinleri olan Romanlar, 60 kilometre uzaklıktaki Kayabaşı TOKİ konutlarına gönderilmişti. İstanbul 4. İdare Mahkemesi projeyi, sit alanı üzerinde olduğu ve Romanların mülkiyet hakkının ihlal ettiği gerekçesiyle iptal etti.

Yenikapı Meydan Projesi


■ Yenikapı İDO İskelesi’nden Samatya SSK’nin önünde 578 bin metrekare alanda deniz doldurulacak. 1 milyon 250 bin kişilik miting alanı, 2 dev otopark yapılacak. Deniz, karayolu, metro, hafif raylı sistem burada buluşacak. Meydanın altında atıksu arıtılacak. İstanbul Yenileme Alanları Koruma Kurulu silüete ve tarihi yarımadanın topografyasına zarar vereceği gerekçesiyle projeye onay vermemesine rağmen belediye ihaleye çıktı. İhaleyi Nas-Nuh-Uğraş İnşaat konsorsiyumu 31 milyon lira bedelle kazandı.

Paşabahçe arazisine otel planı


■ Tekel Paşabahçe Fabrikası’nın arazisi de satılan araziler arasında yerini aldı. Boğaz kıyısında bulunması nedeniyle İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olan Tekel Paşabahçe Fabrikası’nın arazisini 355 milyon TL veren Torunlar Gayrimenkul Yatırın Ortaklığı kazandı. Yapılan ilk açıklamada araziye otel yapılmasının düşünüldüğü belirtildi.

Kaynak: Cumhuriyet, 20 Ağustos 2012

17 Ağustos 2012 Cuma

İşte satılık kelepir fabrika binaları ve fiyatları

Yeni teşvik yasasına uygun, üretime hazır, bir çoğu kelepir fiyattan yüzlerce satılık kelepir fabrika binaları ve fiyatları....

Türkiye genelinde satışa çıkarılan 208 fabrika ve fabrika binası var. Fiyatları 198 bin ile 25 milyon TL arasında değişiyor. Hükümetin bölgelere göre açıkladığı yeni teşviklerden bu fabrikaları satın alanlar da yararlanabilecek...
FABRİKA ve fabrika binalarına da teşvik geliyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu doğrultuda kararname hazırlandığını, atıl fabrika ve fabrika binalarının da ekonomiye kazandırılacağını açıkladı. Kararname çıktığında satın alınan fabrika binaları da sabit sermaye sayılacak.
Evet, hükümet atıl kalan ve kullanılmayan binaları da teşvik kapsamına almaya hazırlanıyor. İnşa edilmesine rağmen kullanılmayan fabrika binaları, teşvik kapsamında sabit sermaye tutarına dahil edilebilecek. Atıl fabrika binaları daha önce kullanılsa bile teşvikte yatırım katkı oranına dahil edilemiyordu.
Kararname çıktığında bütün yatırım bölgelerinde tamamlanmış ancak kullanılmayan fabrika binaları teşvik belgesi kapsamına alınacak. İnşa amacı farklı olsa bile teşvik kapsamındaki hizmet için kullanılmak üzere alınan binalar ya da ortaklardan birinin şirkete sattığı binalar da teşvik belgesi kapsamda olacak. Bina ile arsanın değerleri mahkeme kararıyla ayrıştırılacak. Böylece binanın değeri de yatırım tutarına eklenebilecek.
EN UCUZU 198 BİN TL
İşte bu gelişme üzerine Türkiye’deki satılık fabrikaları araştırdık. Ülke genelinde 208 satılık fabrika ve atıl fabrika binası tespit ettik. Bu binaların bazıları içindeki makine parkıyla, bazıları boş, bazıları da içinde kiracısıyla birlikte satışa çıkarılmış.
Satışa çıkarılan fabrikalar içinde en ucuzu 198 bin TL. Konya’nın Böğrüdelik Köyü’ndeki 2 bin 639 metrekarelik fabrika binasını bu fiyata satın alabilirsiniz. En pahalı fabrika binası ise Mudanya’da. Bu ilçede 23 bin metrekare arazi üzerine kurulu, 3 bin metrekare kapalı alanı ve üç ayrı soğutma deposu bulunan fabrikanın fiyatı 25 milyon TL.
ÇOĞU OSB’LERİN İÇİNDE
İçindeki makine parkıyla birlikte satışa çıkarılan fabrikaların faaliyet alanları oldukça geniş bir yelpazede. Süt ve süt ürünleri, balık, un, zeytinyağı, demir-çelik, mobilya, halı, çay, yem, mozaik, ahşap perde, lastik, panel, elyaf...
Satışa çıkan fabrikaların çoğu organize sanayi bölgelerinde yer alıyor. Sanayi imarlı arsaların üzerine inşa edilen fabrikalarda, üretim alanlarının yanı sıra idari binalar, bekçi kulübeleri, yemekhane, giyinme ve soyunma odaları da bulunuyor. Yaptıkları üretimlere göre soğuk hava deposu, silo veya saklama depoları mevcut. Sanayi elektriği kullandıkları için trafo, hemen her fabrika binasının neredeyse olmazsa olmazları arasında. Modern dizaynlarıyla dikkat çeken bazı fabrikalarda revir ve konferans solanları bile var.
PAZARLIĞA AÇIK
Fabrika veya fabrika binalarının satışa çıkarılma nedenleri arasında iş değişikliği ve ihtiyaç ön sıralarda yer alıyor. Satışa çıkarılan ama içinde kiracı bulunan fabrika binaları için sahipleri, kiracının çıkarılmaması kaydı koyabiliyor. Ama hemen hepsinin pazarlığa açık olduğu belirtiyorlar. Yani fabrika ya da fabrika binalarını pazarlık yaparak çok daha ucuza almanız mümkün.
İşte Türkiye’nin batısından doğusuna birçok ilde satışa çıkarılan fabrika ve fabrika binalarının özellikleri, fiyatları...
Aksaray
Aksaray’da 5 bin metrekare arazi üzerinde 3 bin 100 metrekare kapalı alana ve 8.10 yüksekliğe sahip, kaba inşaatı bitmiş fabrikanın 440 metrekarelik bir de idari binası bulunuyor.
Fiyatı: 400 bin euro
İrtibat tel: 0533 489 07 35
Aksaray
Aksaray’da 10 dönüm arazi içinde bin metrekare kapalı alana sahip fabrika binası.
Fiyatı: 300 bin euro
İrtibat tel: 0545 226 62 51
Aksaray
Aksaray’da 9 bin 400 metrekare arazi üzerinde 3 bin metrekare kapalı alanı bulunan, günlük 120 ton üretim kapasitesine sahip Toprak Un Fabrikası’nda 12 wals yarı otomatik Çek Cumhuriyeti tipi elekler, 50 tonluk kantar ve idari bina bulunuyor.
Fiyatı: 2 milyon euro
İrtibat tel: 0541 764 54 58
Aksaray
Aksaray’da 20 dönüm arazi içinde bin 700 metrekare kapalı alanı bulunan fabrikada, Mercedes-Benz içine lastik montajı yapılıyor.
Fiyatı: 775 bin euro
İrtibat tel: 0541 764 54 58
Aksaray
Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde 7 bin 500 metrekare arsa üzerinde bin 400 metrekare kapalı alana sahip fabrikada, ahşap perde üretiliyor.
Fiyatı: 425 bin euro
İrtibat tel: 0541 764 54 58
Aksaray
Aksaray Organize Sanayi’deki 10 dönüm arazi içinde bin 300 metrekare kapalı alana sahip olan fabrikada idari bina, 140 kW trafo ve doğalgazla ısıtma var.
Fiyatı: 300 bin euro
İrtibat tel: 0541 764 54 58
Adapazarı
Sakarya Adapazarı’nda merkeze yakın 5 dönüm arazi üzerinde bin 100 metrekare kapalı alana sahip fabrikanın suyu, elektriği ve yolu var.
Fiyatı: 1 milyon 250 bin TL
İrtibat tel: 0532 405 56 15
Kocaeli
Kocaeli’nde bin metrekare kapalı alanı bulunan günlük 2 ton üretim kapasiteli fabrikada pişmaniye, saray helvası, çikolata kaplı ürünler üretiliyor.
Fiyatı: 450 bin TL
İrtibat tel: 0532 613 25 46
Adapazarı
Sakarya Adapazarı’nda 10 dönüm arazi üzerinde 4 bin metrekare kapalı alana sahip 6 metre yüksekliğindeki süt ve peynir imalatı, balık ürünleri konserveleri ve entegre et fabrikasında prefabrike bir ev, bekçi kulübeleri, 170 ton kapasiteli soğuk hava depoları, stok ve muhafaza odaları bulunuyor.
Fiyatı: 1 milyon 100 bin TL
İrtibat tel: 0532 782 43 73
Sakarya
Sakarya merkezine yakın 10 dönüm arazi üzerinde 5 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada bin metrekarelik idari bina, yemekhane, soyunma odaları ve bekçi kulübesi mevcut.
Fiyatı: 4 milyon TL
İrtibat tel: 0532 346 02 34
Erenler
Sakarya Adapazarı Erenler’de 9 bin 400 metrekare arazi içinde 2 bin 340 metrekare kapalı olan fabrikada, 100 metrekarelik 2 lojman bulunuyor.
Fiyatı: 2 milyon 500 bin TL
İrtibat tel: 0532 787 41 88
Kargılıhanbaba
Sakarya Hendek’e bağlı Kargılıhanbaba Köyü’nde, Organize Sanayi’ye yakın 18 dönüm arazi üzerinde 4 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada idari bina ve arıtma tesisi bulunuyor.
Fiyatı: 2 milyon 500 bin TL
İrtibat tel: 0532 346 02 34
Hanlı
Sakarya Adapazarı Hanlı’da Ankara otoyoluna cepheli 19 dönüm arazi üzerinde 8 bin 640 metrekare imalat alana ve bin 900 metrekare idari binaya sahip olan ve 6-6.35 metre tavan yüksekliğine sahip fabrikada konferans salonu, yemekhane, revir ve 50 bin metreküp/saatlik 2 iklimlendirme santrali bulunuyor.
Fiyatı: 11 milyon TL
İrtibat tel: 0532 346 02 34
Hasanbey
Sakarya Adapazarı’na bağlı Hasanbey’de 7 bin 900 metrekarelik arazi üzerinde 2 bin 850 metrekare kapalı alana ve 7 metre yüksekliğe sahip fabrika binası.
Fiyatı: 2 milyon 500 bin TL
İrtibat tel: 0532 707 74 49
Afyon
Afyon’a 10 km mesafede, Ankara karayolu üzerinde 10 bin 800 metrekare arazi üzerinde bin 200 metrekare kapalı alana sahip mermer fabrikasında 2 katlı 300 metrekarelik idare binası, 400 kW trafo, 3 ve 30 tonluk iki vinç bulunuyor.
Fiyatı: 1 milyon 450 bin TL
İrtibat tel: 0537 233 54 87
Afyon
Afyon Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 13 bin 154 metrekare arazi üzerinde yer alan 3 fabrika binasında 1.600 kW trafo ve derin su kuyusu var.
Fiyatı: 1 milyon 600 bin TL
İrtibat tel: 0533 350 07 92
Afyon
Afyon Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 5 bin metrekare arsa içinde 2 bin 600 metrekare kapalı alana sahip fabrikada bürolar ve yemekhane var.
Fiyatı: 1 milyon 300 bin TL
İrtibat tel: 0542 761 60 60
Erkmen
Afyon Erkmen’de bin 700 metrekare kapalı alanı bulunan Arsoy Sucuk Fabrikası’nın 3 oda 1 salon evi, 150 tonluk soğuk hava deposu, dinlendirme, şoklama, fırınlama, paketleme ve baharat odası var.
Fiyatı: 1 milyon 750 bin TL
İrtibat tel: 0533 350 0792
Döşemealtı
Antalya Döşemealtı’ndaki 1’inci Organize Sanayi’de 14 bin 177 metrekare arazi üzerinde 7 bin 500 metrekare kapalı alana sahip fabrikanın 3 katlı idari binası bulunuyor.
Fiyatı: 4 milyon 400 bin TL
İrtibat tel: 0533 571 36 99
Büğdüz
Ankara Akyurt Büğdüz’de 26 bin 955 metrekare arazi üzerinde 16 bin 92 metrekare kapalı alana sahip biri 2 katlı ve dördü tek katlı 5 bloktan oluşan fabrika binası, 5 bin kg zemin taşıma kapasitesine sahip.
Fiyatı: 12 milyon TL
İrtibat tel: 0549 203 30 00
Yenikent
Ankara Sincan Yenikent’te 6 bin metrekare arsa üzerinde bin 500 metrekare kullanım alanı bulunan 2 katlı fabrika binası.
Fiyatı: 1 milyon 850 bin TL
İrtibat tel: 0536 658 42 52
Gölbaşı
Ankara Gölbaşı’nda 115 dönüm arazi üzerinde 2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip 4 katlı yem fabrikası.
Fiyatı: 1 milyon 200 bin TL
İrtibat tel: 0536 658 42 52
Sincan
Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 bin metrekare arsa üzerinde bin 750 metrekare kapalı alana sahip Fotovoltaik Panel Fabrikası’nda 50 megavatlık panel üretimi yapılıyor. Genişletilebilecek şekilde dizayn edilen fabrikada 4 aydır üretim yapılıyor.
Fiyatı: 4 milyon euro
İrtibat tel: 0537 210 91 15
Aydın
Aydın’da İzmir yolu üzerinde 10 bin 742 metrekare arazi içinde tarım aletleri üreten fabrikanın yola 100 metre cephesi var.
Fiyatı: 10 milyon TL
İrtibat tel: 0543 695 94 87
Germencik
Aydın Germencik’te 5 bin 440 metrekare arazi içinde kurulu çırçır fabrikasının içinde 24 adet pamuk çırçır makinesi bulunuyor.
Fiyatı: 525 bin TL
İrtibat tel: 0543 695 9487
Neşetiye
Aydın Germencik Neşetiye’de 4 bin 600 metrekare arazi içinde 2 bin 400 metrekare kapalı alana sahip zeytinyağı fabrikasında 60 tonluk kantar da var.
Fiyatı: 425 bin TL
İrtibat tel: 0543 695 94 87
Düzce
Düzce’de 15 bin 300 metrekare arazi üzerinde kurulu kereste fabrikasında 4 kurutma fırını ve 3 depo var.
Fiyatı: 1 milyon 500 bin TL
İrtibat tel: 0535 211 16 34
Düzce
Düzce-Akçakoca yoluna 36 metre cepheli 4 bin 900 metrekare arazi üzerinde bin 800 metrekare kapalı alana sahip iskan ve ruhsatlı fabrika binası.
Fiyatı: 1 milyon 100 bin TL
İrtabet tel: 0532 224 41 55
Düzce
Düzce merkeze 7 km uzaklıkta 5 dönüm arazi üzerinde 900 metrekare kapalı alana sahip fabrikanın hemen yanında 900 metrekarelik 6 fırından oluşan ek tesis, yükleme ve nakliye alanı, 4 bölümden oluşan idari binaları ve bir ev bulunuyor.
Fiyatı: 800 bin TL
İrtibat tel: 0539 934 18 00
Düzce
Düzce merkezde 4 bin metrekare arsa üzerinde bin 560 metrekare kapalı alana sahip 2 katlı tekstil fabrikasında yemekhane ve yazıhane var.
Fiyatı: 750 bin dolar
İrtibat tel: 0544 744 70 05
Beyköy
Düzce Beyköy Organize Sanayi’de 7 bin 635 metrekare arazi üzerinde bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada idari bina, 250 kW trafo ve 250 bin kl/cal ısıtma kazanı bulunuyor.
Fiyatı: 1 milyon 600 bin TL
İrtibat tel: 0532 224 41 55
Beyköy
Düzce Beyköy Organize Sanayi’de 7 bin 325 metrekare arsa içinde 3 bin 200 metrekare kapalı alana ve 7.5 metre yüksekliğe sahip fabrikada bin 200 metrekarelik idari bina, 400 kW trafo, 10 tonluk 2 vinç, 7.5 kW su dalgıç sistemi, soyunma kabinleri ve yemekhane var.
Fiyatı: 2 milyon TL
İrtibat tel: 0532 224 41 55
Beyköy
Düzce Beyköy’de 21 dönüm arazi üzerinde 9 bin metrekare kapalı alana sahip çelik konstrüksiyon fabrikasında doğalgaz, katı yakıt kazanı, 300 metrekarelik sığınak, 1.250 kW trafo ve artezyen mevcut.
Fiyatı: 5 milyon 500 bin TL
İrtibat tel: 0533 570 29 93
Beyköy
Düzce Beyköy 1’inci OSB’de 10 dönüm arazi üzerinde 6 bin metrekare kapalı alana ve 8.5 metre yüksekliğe sahip fabrika binasında bin metrekarelik idari bölüm, sığınak ve artezyen bulunuyor.
Fiyatı: 3 milyon 800 bin TL
İrtibat tel: 0542 395 22 36
Söğütlü
Düzce Kilimli Söğütlü’de 17 dönüm arazi içinde bin 100 metrekare kapalı alana sahip 9 metre yüksekliğe sahip fabrika binasında idari bina, misafirhane ve yemekhane bulunuyor.
Fiyatı: 2 milyon TL
İrtibat tel: 0532 224 41 55
Cumayeri
Düzce Cumayeri’nde 2 bin 350 metrekare arazi içinde 820 metrekare kapalı alana ve 8 metre yüksekliğe sahip sanayi imarlı fabrika binasında 100 kW trafo mevcut.
Fiyatı: 1 milyon TL
İrtibat tel: 0532 224 41 55
Çilimli
Düzce Çilimli Organize Sanayi Bölgesi’nde 4 bin 790 metrekare arazi üzerinde 2 bin 200 metrekare kapalı alana ve 6.50 metre yüksekliğe sahip fabrikada 200 metrekarelik ofis binası bulunuyor.
Fiyatı: 800 bin TL
İrtibat tel: 0532 224 41 55
Çilimli
Düzce Çilimli’de 3 bin 420 metrekare arsa üzerinde bin 200 metrekare kapalı alan ve 4.5 metre yüksekliğe sahip fabrikada idari bina ve yemekhane mevcut.
Fiyatı: 750 bin TL
İrtibat tel: 0532 224 41 55
Gümüşova
Düzce Gümüşova’da 41 dönüm arazi üzerinde 15 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika binasının tavan yüksekliği 10 metre.
Fiyatı: 6 milyon 500 bin dolar
İrtibat tel: 0539 934 18 00
Yongalık
Düzce Gümüşova Yongalık’ta 2 bin 800 metrekare arsa üzerinde bin 200 metrekare kapalı alana ve 6.5-7 metre yüksekliğe sahip fabrikada 20 metrekarelik büro, yemekhane, lojman, 2 misket kurulama, 10 bar kompresör ve 400 kW trafo var.
Fiyatı: 1 milyon TL
İrtibat tel: 0532 224 41 55
Isparta
Isparta’daki Keresteciler Sitesi’nde bin 450 metrekare arsa üzerinde bin 250 metrekare kapalı alana sahip Sümer Halı Fabrikası.
Fiyatı: 750 bin TL
İrtibat tel: 0543 589 62 96
Kemalpaşa
İzmir Kemalpaşa’da 7 bin 500 metrekare arazi üzerinde 2 bin metrekare kapalı alandan oluşan fabrika, sabun imalatı yapımında kullanılıyor. Arazide 2 bin metrekare daha yapma ruhsatı var.
Fiyatı: 2 milyon TL
İrtibat tel: 0554 432 13 06
Torbalı
İzmir Torbalı’da 5 bin 200 metrekare arazi içinde 2 bin metrekare kapalı alanı olan fabrikada idari kısım büroları, yemekhane ve soğutma sistemi bulunuyor.
Fiyatı: 1 milyon 250 bin TL
İrtibat tel: 0541 292 67 16
Yazıbaşı
İzmir Torbalı Yazıbaşı’nda 5 bin 250 metrekare arazi üzerinde 9 bin metrekare kullanım alanı bulunan ve ağır sanayi dahil her türlü kullanıma uygun olan fabrikada, 1.050 kW trafo, su, oturma raporu ve 2 vinç bulunuyor.
Fiyatı: 6 milyon TL
İrtibat tel: 0505 804 17 91
Ayrancılar
İzmir Torbalı Ayrancılar’a bağlı Pancar Köyü yolu üzerinde 5 dönüm arazi üzerinde kurulu 3 bin metrekare kapalı alanı bulunan fabrikanın 8 metre giriş yüksekliği, 160 kW elektrik, 2 inç su, 5 bölüm çalışma alanı ve ofis bölümü var.
Fiyatı: 1 milyon 800 bin TL
İrtibat tel: 0505 804 17 91
Çaybaşı
İzmir Torbalı Çaybaşı’nda 3 bin 500 metrekare arsa üzerinde 2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip fabrikada, 500 metrekarelik idare binası, kompoze sanayi cereyanı, şebeke suyu ve artezyen bulunuyor.
Fiyatı: 1 milyon TL
İrtibat tel: 0532 310 44 91
Kısık
İzmir Menderes’e bağlı Kısıkköy Sanayi Sitesi’nin metal işleri bölümündeki bin 68 metrekare arsa üzerinde 402 metrekare kullanılabilir alana sahip imarlı 3 katlı atölyede ofis bölümü, 100 kW trafo ve yemekhane var.
Fiyatı: 355 bin TL
İrtibat tel: 0505 804 17 91
Ödemiş
İzmir Ödemiş’te bin 450 metrekare arsa üzerinde 2 bin 370 metrekare kullanılabilir alana sahip un ve zeytinyağı fabrikasının içinde bir de villa bulunuyor.
Fiyatı: 350 bin TL
İrtibat tel: 0538 384 22 97
Bayındır
İzmir Bayındır’da 3 bin 800 metrekare arsa üzerinde 2 bin metrekare kapalı alanı bulunan zeytinyağı fabrikasında 10 tonluk 3 krom yağ tankı ve zeytin sıkma makineleri bulunuyor.
Fiyatı: 1 milyon 500 bin TL
İrtibat tel: 0538 698 7499
Tekeli
İzmir Menderes Tekeli’deki 5 dönüm arazi üzerinde 3 bin 600 metrekare kapalı alana sahip 3 katlı fabrikada 10 oda, 3 toplantı odası, mutfak ve depo bulunuyor.
Fiyatı: 1 milyon 600 bin TL
İrtibat tel: 0554 432 13 06
İkitelli
İstanbul İkitelli Organize Sanayi’de bin 100 metrekare arsa üzerinde bin metrekare kapalı alana sahip 3 katlı fabrika binasında 100 kW sanayi elektriği ve 5 ton kapasiteli yük asansörü bulunuyor.
Fiyatı: 1 milyon 580 bin TL
İrtibat tel: 0544 742 25 64
Çakılköy
İstanbul Çatalca Çakılköy’de 4 dönüm arsa içinde 2 bin 100 metrekare kapalı alana sahip fabrika.
Fiyatı: 2 milyon TL
İrtibat tel: 0533 320 89 38
Sultanbeyli
İstanbul Sultanbeyli’deki bin 500 metrekarelik çelik konstrüksiyon fabrika binasında yazıhane, mutfak ve park alanı mevcut.
Fiyatı: 2 milyon dolar
İrtibat tel: 0537 724 22 72
Ahmetbey
Lüleburgaz Ahmetbey’deki 7 dönüm arazi içinde kurulu olan un fabrikasında 60 tonluk elektronik kantar, artezyen suyu ve 200 tonluk kuru buğday deposu mevcut.
Fiyatı: 950 bin TL
İrtibat tel: 0536 542 27 31
Celaliye
Kırklareli Lüleburgaz’a bağlı Celaliye’de 104 bin 800 metrekare arazi üzerinde 7 bin metrekare kapalı alana ve 7 metre yüksekliğe sahip fabrika binasında 10 kW trafo ve 100 tonluk kantar bulunuyor.
Fiyatı: 3 milyon dolar
İrtibat tel: 0536 542 27 31
Enez
Edirne Enez’de 103 dönüm arazi üzerinde 4 bin metrekare kapalı alana sahip yoğurt, kaşar peyniri ve beyaz peynir üretilen fabrikada, 800 metrekarelik soğuk hava deposu bulunuyor.
Fiyatı: 1 milyon 600 bin TL
İrtibat tel: 0536 542 27 31
Manisa
Manisa’da 5 dönüm arazi üzerinde 2 bin metrekare kapalı alana sahip günlük 10 bin adet ekmek üretme kapasitesi bulunan fabrikada, 4’er katlı 12 adet 100’lük borulu fırın, 3 mikser, 3 kesme, çevirme ve dinlendirmeli baston bulunuyor.
Fiyatı: 3 milyon 200 bin TL
İrtibat tel: 0506 832 77 38
Badınca
Manisa Alaşehir’e bağlı Badınca’da 3 bin 742 metrekare kullanım alanını sahip 6 katlı fabrika binasının idari, üretim, paketleme ve temizleme bölümleri mevcut.
Fiyatı: 750 bin TL
İrtibat tel: 0543 912 29 42
Turgutlu
Manisa Turgutlu’da 4 bin 500 metrekare arazi içinde 1.200-1.400 metrekare kapalı alana sahip fabrikada, 3 katlı yönetim binası ve bekçi evi bulunuyor.
Fiyatı: 950.000 TL
İrtibat tel: 0530 697 20 44
Dalaman
Muğla Dalaman’da 5 bin 65 metrekare arazi içinde 650 metrekare kapalı alanı bulunan sanayi ve ticaret imarlı bina, zeytinyağı fabrikası olarak kullanılabilir.
Fiyatı: 1 milyon 350 bin TL
İrtibat tel: 0538 729 22 18
Milas
Muğla Milas’ta 3 bin 290 metrekarelik arsa içinde bin metrekare kapalı alanı bulunan günlük 10 ton süt işleme kapasitesi bulunan fabrikanın yoğurt, ayran, beyaz peynir, kaşar peyniri, çökelek, tereyağı gibi çeşitli süt ürünleri yapma izini, 3 soğuk hava deposu, vidalı hava kompresörü, 3 su kuyusu, bakım atölyesi ve yemekhanesi var.
Fiyatı: 1 milyon 225 bin TL
İrtibat tel: 0535 819 85 45
Kayseri
Kayseri-Bünyan yolu üzerindeki 10 dönüm arazide 8 bin metrekare kapalı alana sahip et entegre tesisinde kesimhane, soğuk hava depoları, besi çiftliği, sondaj kuyusu ve arıtma tesisi bulunuyor.
Fiyatı: 2 milyon TL
İrtibat tel: 0532 662 61 81
Konya
Konya OSB’de 300 dönüm üzerine kurulu 1.050 metrekare kapalı alana sahip 2 katlı fabrika binası.
Fiyatı: 300 bin euro
İrtibat tel: 0541 461 01 61
Karatay
Konya Karatay’da Kottim Sanayi Bölgesi’ndeki 4 bin metrekare arazi üzerinde 4 bin metrekare kapalı alana sahip 4 katlı fabrika binası.
Fiyatı: 1 milyon 800 bin TL
İrtibat tel: 0533 631 34 94
Karatay
Konya Karatay’da 2 bin 400 metrekare arsa üzerinde 2 bin 880 metrekare kapalı alana sahip 3 katlı fabrika binası.
Fiyat: 1 milyon 350 bin lira
İrtibat tel: 0532 727 94 15
Böğrüdelik
Konya Cihanbeyli’ye bağlı Böğrüdelik Köyü’nde 25 dönüm arazi üzerinde 2 bin 639 metrekare kapalı alanı bulunan un fabrikası.
Fiyatı: 198 bin TL
İrtibat tel: 0533 385 76 05
Beyşehir
Konya Beyşehir’e bağlı Hamidiye Mahallesi’nde 4 bin metrekare arazi üzerinde 800 metrekare kapalı alanı bulunan 3 katlı balık, beyaz ve kırmızı et fabrikasında yemekhane ve her türlü şok aleti mevcut.
Fiyatı: 1 milyon 600 bin TL
İrtibat tel: 0542 453 33 86
Beyşehir
Konya Beyşehir Sanayi Sitesi’nde 2 bin 250 metrekare açık ve 300 metrekare kapalı alanı bulunan 2 katlı fabrikada 80 metrekarelik idari bina var.
Fiyatı: 400 bin TL
İrtibat tel: 0542 453 33 86
Beyşehir-3
Konya Beyşehir Küçük Sanayi Sitesi’ndeki 5 bin 59 metrekarelik arazi içinde bin 200 metrekare kapalı alana sahip fabrika binası.
Fiyatı: 700 bin TL
İrtibat tel: 0542 453 33 86
Beyşehir
Konya Beyşehir’de 40 dönüm arazi içinde 2 bin metrekare kapalı alana sahip un fabrikasında bin tonluk buğday deposu, 180 tonluk kepek deposu, 500 tonluk un deposu ve 3 katlı sosyal tesis binası var.
Fiyatı: 1 milyon dolar
İrtibat tel: 0542 453 33 86
Üzümlü
Konya Beyşehir Üzümlü’de 7 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde 7 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika binası.
Fiyatı: 2 milyon TL
İrtibat tel: 0542 453 33 86
Aktoprak
Gaziantep Şehitkamil’e bağlı Aktoprak’taki Üçüncü Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrika binasının 6 bin 500 metrekarelik arazisi var. 4 bin 500 metrekare kapalı alanı bulunan fabrikanın idari binası mevcut.
Fiyatı: 2 milyon 200 bin TL
İrtibat tel: 0532 324 27 45
Şehitkamil
Gaziantep Şehitkamil’de Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde 50 dönüm arazi üzerinde 30 bin metrekare kapalı alana ve 7 metre yüksekliğe sahip fabrika binasında bin 225 metrekarelik idari bina ve 2.500 kW trafo mevcut.
Fiyatı: 15 milyon 750 bin TL
İrtibat tel: 0532 370 80 65
Nizip
Gaziantep Nizip’te bin 500 metrekare kullanım alanına sahip 30 yıl lisanslı madeni yağ fabrikasının günlük 108 ton üretim kapasitesi var.
Fiyatı: 1 milyon TL
İrtibat tel: 0532 430 04 09
Aziziye
Erzurum Organize Sanayi’deki 10 dönüm arazi üzerinde 2 bin metrekare kapalı alanı bulunan fabrikada çalışma ofisi, teknik bürolar ve bahçesinde havuz var.
Fiyatı: 1 milyon 250 bin TL
İrtibat tel: 0532 422 94 76
Aziziye
Erzurum Aziziye’de, Ilıca-Aşkale yolu üzerinde 5 bin 250 metrekare arazi üzerinde 3 bin 250 metrekare kapalı alana sahip mobilya fabrikası.
Fiyatı: 2 milyon 250 bin TL
İrtibat tel: 0442 234 86 66
Köprüköy
Erzurum Köprüköy’de Kars-Ağrı karayolu üzerinde 5 dönüm arazi içinde bin metrekare kapalı alana sahip lojmanı, soğuk hava deposu olan süt fabrikası.
Fiyatı: 1 milyon 250 bin TL
İrtibat tel: 0442 234 86 66
İbirler
Balıkesir’e bağlı İbirler’de, Bursa karayolu üzerinde 13 dönüm arazi üzerinde bin metrekare kapalı alana sahip fabrika binasında 2 katlı bir ev de bulunuyor.
Fiyatı: 1 milyon 750 bin TL
İrtibat tel: 0535 868 58 85
Buğdaylı
Balıkesir Gönen’e bağlı Buğdaylı’da 3 bin 500 metrekare kullanım alanına sahip günlük 50 ton kapasiteli fabrikada 6 valsli depolama tesisi bulunuyor.
Fiyatı: 550 bin TL
İrtibat tel: 0539 420 52 52
Kurşunlu
Bursa İnegöl’e bağlı Kurşunlu’da 12 bin 800 metrekare arazi üzerinde 6 bin 700 metrekare kapalı alana sahip fabrikada daha önce cam üretimi yapılmış. Altyapı ve elektrik sorunu bulunmuyor.
Fiyatı: 1 milyon 500 bin TL
İrtibat tel: 0533 433 48 67
Çalı
Bursa Nilüfer’e bağlı Çalı’daki 10 dönüm arazi üzerinde bin 350 metrekare kapalı alana sahip fabrika binası.
Fiyatı: 1 milyon 800 bin TL
İrtibat tel: 0533 522 31 97
Karapınar
Ordu Karapınar’da, Eyipli Köyü tarafındaki bin 700 metrekare arsa içinde bin 200 metrekare kapalı alana sahip çok amaçlı paketleme fabrikası.
Fiyatı: 900 bin TL
İrtibat tel: 0532 409 55 79
Kargı
Çorum Kargı’da 6 bin 262 metrekare arazi üzerinde bin metrekare kapalı alana sahip fabrika binası, 267 metrekarelik 2 katlı idari binaya, yemekhaneye, elektrik, SSK ve vergi muafiyetine sahip.
Fiyatı: 1 milyon 50 bin TL
İrtibat tel: 0532 573 10 80
Osmaniye
Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 7 bin 260 metrekare arazi üzerinde 2 bin 700 metrekare kapalı alan bulunan fabrika binasının 270 metrekare idari binası, 300 metrekare deposu, yemekhanesi ve bekçi kulübesi var.
Fiyatı: 1 milyon 450 bin TL
İrtibat tel: 0533 931 03 95
Tüysüz
Osmaniye Toprakkale Tüysüz OSB’de 6 dönüm arazi üzerinde 3 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika binası.
Fiyatı: 1 milyon 500 bin TL
İrtibat tel: 0533 931 03 95
Rize
Rize’de Salarha Yolu üzerinde 3 bin 500 metrekare arsa üzerinde 4 bin metrekare kapalı alana sahip 4 katlı fabrika binası.
Fiyatı: 5 milyon TL
İrtibat tel: 0545 525 30 00
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş’ta bin 800 metrekare kapalı alana sahip 3 katlı fabrika binasında 2 tonluk 4 yönlü vinç, 1 tonluk yük asansörü, showroom, 2 ofis, mutfak ve arşiv odası bulunuyor.
Fiyatı: 650 bin TL
İrtibat tel: 0532 770 08 34
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş’ta Sanayi Çarşısı’nda 3 bin 200 metrekare arsa üzerinde 3 bin 100 metrekare kapalı alana sahip 3 katlı fabrikada krom çelik ürünleri imal ediliyor.
Fiyatı: 1 milyon 200 bin TL
İrtibat tel: 0505 959 19 28
Türkoğlu
Kahramanmaraş Türkoğlu’nda 14 dönüm arazi üzerinde 10 bin metre kapalı alana ve 7 metre yüksekliğe sahip fabrikada bin 200 metrekarelik idari bina ve yemekhane bulunuyor.
Fiyatı: 2 milyon 800 bin TL
İrtibat tel: 0505 959 19 28
Arsin
Trabzon Arsin’de 16 dönüm arazi üzerinde 4 bin 500 metrekare kapalı alana sahip 4 katlı fabrikada yönetim binası ve depo mevcut.
Fiyatı: 3 milyon 500 bin TL
İrtibat tel: 0532 330 08 83
Arsin
Trabzon Arsin OSB’de 5 dönüm üzerinde bin 500 metrekare kapalı ve bin metrekare betonlanmış alana sahip fabrika binası.
Fiyatı: 2 milyon 300 bin dolar
İrtibat tel: 0535 369 92 92
Çarşıbaşı
Trabzon Çarşıbaşı’nda 3 bin 950 metrekare arsa üzerinde 2 bin 190 metrekare kapalı alana ve 8 metre yüksekliğe sahip fabrikanın içinde 6 soğuk hava deposu ve 3 adet şoklama ünitesi mevcut.
Fiyatı: 2 milyon 500 bin TL
İrtibat tel: 0535 369 92 92

Şanlıurfa
Şanlıurfa merkezdeki 17 bin metrekarelik arazi üzerinde 10 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika binası.
Fiyatı: 2 milyon TL
İrtibat tel: 0544 536 61 25
Yeniköy
Erzincan Yeniköy’de 9 bin 150 metrekare arazi içindeki bal peteği imalatı ve fasulye ayıklama tesisi bulunan fabrikada, 150 metrekare ev ve bahçesinde 500 meyve ağacı bulunuyor.
Fiyatı: 450 bin TL
İrtibat tel: 0536 390 23 66
Hikmet TANRIVERDİ / İHKİB Başkanı
“Eski binalar da teşvik kapsamında”
Hazır fabrika binalarının teşviklerden yararlanabileceği geçen günlerde teşvik yasasına eklendi. Teşvikleri incelediğimizde hazır giyim sektörü açısından özellikle 5 ve 6’ncı bölgelerin daha cazip olduğunu görüyoruz. Bu bölgelerdeki boş fabrika binaları değerlendirilebilir. Stratejik sektörlerde yapılacak yatırımlarda zaten yer çok önemli değil.
Hazır giyim sektöründe asıl önemli konu yatırımın yapılacağı şehir. Bu açıdan bakıldığında, atıl tesislerin ekonomiye kazandırılmasında hazır giyim ihracatçılarının önemli katkısı olabilir. Tabii bu sıralar euro kurunun düşük olmasından dolayı ihracatta bir sıkıntı var. Ancak eylül ayından sonra yatırımlarda canlanma olacağını düşünüyorum. Bu durumda da mevcut binaların satın alınması cazip hale gelebilir.
Müjdat KEÇECİ / Denizli Sanayi Odası Başkanı
“Banka ipoteği sorun yaratabilir”
Son teşvik yasası öncekilerden farklı. Modernize edilmiş, geliştirilebilecek bir yapıda hazırlanmış. Denizli ikinci bölgede kalmasına rağmen yasayı kapsamlı ve detaylı buluyoruz. Cari açığı azaltacak yatırımların öncelikli olarak desteklenmesi önemli. Tabii teşvik yasasına yeni eklemeler yapılabilir.
Boş veya atıl fabrika binalarının yasa kapsamına alınmasını önemsiyoruz. Bunların yeniden ekonomiye kazandırılması gerekiyor. Denizli’de de bu kapsama girecek 5-6 fabrika var. Ancak bu yasadan yararlanma imkanları zor. Çünkü çoğu bankaların ipoteğinde. Bir yatırımcı “Bu fabrikayı alıp işleteceğim” dediğinde bankanın rızası, oluru gerekiyor. Çıkarılan yasanın amacına ulaşabilmesi için bankaların da bu sürece dahil edilmesi gerekir.
Tahir BÜYÜKHELVACIGİL / Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı
“Envanter çıkarılıp sanayiciye sunulmalı”
Kullanılmayan, atıl durumdaki fabrika binalarının ekonomiye kazandırılması için teşvik sisteminde yapılacak düzenlemeyi son derece olumlu buluyorum. Farklı nedenlerden dolayı Türkiye’nin hemen her yerinde hem özel sektöre hem de kamuya ait atıl fabrikaların olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu fabrikaların teşvik kapsamına alınarak yeniden ekonomiye kazandırılması ülkemizin ihracatına ve istihdamına da olumlu yansıyacaktır.
Ancak atıl durumdaki fabrikaların ekonomiye kazandırılabilmesi için öncelikle doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine ülkedeki tüm fabrikaların sağlıklı bir envanterinin çıkarılması, sonra da iş dünyasıyla paylaşılması gerekiyor. Ancak bu şekilde sağlıklı bir sonuç alınabilir.
Yeni teşvikler hangi avantajları içeriyor?
* Genel teşvik: KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti.
* Bölgesel teşvik: KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hisse desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği.
* Büyük ölçekli yatırımlar: KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hisse desteği, yatırım yeri tahsisi.
* Stratejik yatırımlar: KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hisse desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği, KDV iadesi.
İllerin teşvik bölgelerine göre dağılımı
1’inci bölge: Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla
2’nci bölge: Adana, Aydın, Bolu, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, Kayseri, Kırklareli, Konya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova
3’üncü bölge: Balıkesir, Bilecik, Burdur, Gaziantep, Karabük, Karaman, Manisa, Mersin, Samsun, Trabzon, Uşak, Zonguldak
4’üncü bölge: Afyon, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas
5’inci bölge: Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat
6’ncı bölge: Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van
Satılık fabrikalar
Yeri Toplam (m2) Kapalı alan (m2) Özelliği Fiyatı Tel
Adana 8,000 1.500 160 metrekare 2 katlı idari bina bulunan fabrikada, Türk/Rus 3 adet elek, 9 vals, 400 kW trafo, 400’er ton kuru ve ıslak silo, 200 ton temiz silo bulunuyor. 2.500.000 TL 0536 330 66 37
Adana 6.800 6.000 Tüm donanımlara sahip fabrika binası. 3.250.000 TL 0536 330 66 37
Adana 14.000 - İçinde Rus malı makineler bulunan yüksek kapasiteli fabrikada, idari binalar, yemekhane ve otopark var. 14.000.000 TL 0536 330 66 37
Adana 5.500 - 100 tonluk kuru ve yaş silolar bulunan fabrikada, 2 adet çorum eleği var. 4.000.000 TL 0536 330 66 37
Ankara Akyurt 10.000 7.200 İskanlı fabrikada, su ve elektrik mevcut. 3.000.000 TL 0505 327 95 02
Adana Yüreğir 10.000 2.977 Yüksekliği 7.75 metre olan fabrika binasının, iki büyük girişi ve kW 400 trafo mevcut. 3.500.000 TL 0536 330 66 37
Adana Yüreğir 20.000 7.000 10 dönüm bahçesi bulunan fabrikada, idari binalar, yemekhane, giyinme ve soyunma odaları var. 1.750.000 TL 0536 330 66 37
Adana Yüreğir 30.000 28.000 Fabrika binası ve idari binanın yanı sıra yemekhane, 400 kW trafo ve güvenlik var. 3.500.000 TL 0536 330 66 37
Adana Yüreğir 7.000 4.000 Üretim tesisi ve idari bina bulunan fabrikada, özel soğutma sistemi, yemekhane ve güvenlik var. 1.500.000 TL 0536 330 66 37
Adana Seyhan 1.368 1.368 İmarlı fabrika binasının içinde kırma makineleri ve ayrıca idari bina mevcut. 1.800.000 TL 0536 330 66 37
Adana Seyhan 12.000 10.000 Tekstil fabrikası 2.000.000 TL 0536 330 66 37
Adana Seyhan 5.000 3.500 Fabrika ve idari bina var. 1.300.000 TL 0536 330 66 37
Adana Seyhan 8.500 27.000 4 katlı üretim alanı ve 5 katlı idari bina bulunan fabrikada, yemekhane, spor alanı ve güvenlik var. 1.000.000 TL 0536 330 66 37
Adana Seyhan 14.000 2.500 5 katlı idari bina bulunan petrol fabrikasında, makineler ve yemekhane var. 2.500.000 TL 0536 330 66 37
Adana Seyhan 14.000 5.000 Temiz ve kullanışlı fabrika binası. 1.850.000 TL 0536 330 66 37
Afyon İncehisar 5.300 - Mozaik fabrikasında, idari bina, karma makinesi, traktör, kepçe ve kamyon var. 280.000 TL 0544 661 80 80
Afyon Sandıklı Sorkun 5.146 1.000 40 ton/gün üretim kapasiteli un fabrikası. 320.000 TL 0505 311 69 88
Aksaray 5.000 1.600 Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada, ofis ve idari bölümler de bulunuyor. 900.000 TL 0530 262 68 55
Ankara Polatlı Temelli 40.000 4.200 Satılık fabrika binası. 4.800.000 TL 0505 327 95 02
Ankara Çubuk 5.500 3.500 Sanayi imarlı fabrika binası. 3.500.000 TL 0505 327 95 02
Ankara Çubuk 5.500 3.800 Satılık fabrika binası. 3.400.000 TL 0505 327 95 02
Ankara Akyurt 13.000 4.000 Ruhsatlı fabrika binasında, yol, su elektrik var. 2.500.000 TL 0505 327 95 02
Ankara Akyurt 10.500 750 Sanayi arsalı fabrika binası. 1.650.000 TL 0505 327 95 02
Ankara Akyurt 9.800 3.600 Satılık fabrika binası. 2.350.000 TL 0505 327 95 02
Ankara Akyurt 10.000 7.100 Sanayi arsası üzerinde satılık fabrika binası. 3.000.000 TL 0505 327 95 02
Ankara Sincan 9.800 3.500 OSB’de 7 metre yüksekliğe sahip fabrikada, kompresör ve trafo odaları var. 6.000.000 TL 0532 326 63 57
Aydın Çine Altınova 1.700 850 Eski çırçır fabrikasının içinde şu anda fıstık işi yapan kiracı bulunuyor. 275.000 TL 0543 695 94 87
Balıkesir Burhaniye 15.000 1.000 Zeytinyağı fabrikası. 550.000 TL 0543 233 26 01
Balıkesir Ayvalık 1.200 1.200 Gömeç’e yakın mesafedeki fabrikada, 42 tane yer altı sarnıcı var. 1.000.000 TL 0543 490 07 66
Balıkesir Bandırma Edincik 8.560 3.500 100 ton/gün üretim kapasiteli zeytinyağı fabrikası. 550.000 TL 0546 202 90 11
Bursa Orhangazi 2.500 2.000 Karsak Köyü mevkiindeki fabrikada, 60 tonluk yağ ünitesi, 160 kW trafo, 600 tonluk boşaltma çukuru ve lojman var. 1.450.000 TL 0332 353 62 12
Bursa Orhangazi 31.700 11.000 Eski Yalova yolunda 6.5 metre yüksekliğe sahip fabrika binası. 9.000.000 TL 0532 263 42 21
Bursa Osmangazi Alemdar - 4.680 Şehir merkezindeki fabrika binasının içinde 3 ayrı kiracı var. 2.100.000 TL 0532 220 84 92
Bursa Mudanya 23.000 3.000 Fabrika binası ve 3 adet soğutma ünitesi mevcut. 25.000.000 TL 0536 330 66 37
Bursa Mudanya 1.750 1.000 Boş fabrika binası ve müstakil ev var. 900.000 TL 0532 263 42 21
Bursa İnegöl 60.000 8.000 10 km’lik boru hattı olan makine ve tesisatları ile birlikte satılık su fabrikası. 13.500.000 TL 0532 263 42 21
Bursa Gürsu 3.000 2.000 5.5 ve 3.5 metre yüksekliğe sahip fabrika binasının tepesinde helikopter pisti bulunuyor. 3.400.000 TL 0532 263 42 21
Çorum 55.000 7.000 8 saatte 20 bin ton çelik hasır üretimi yapılan fabrikada, 2 bin metrekare idari bina bulunuyor. 4.500.000 TL 0532 591 76 34
Çorum Altınbaş 6.910 900 Eskiden poşet imalathanesi olarak kullanılan fabrikada, şimdi boya imalathanesi olarak kullanılıyor. 550.000 TL 0532 591 76 34
Çanakkale Gelibolu Kavaklı 2.300 650 60 ton/gün kapasiteli 4 katlı un fabrikası. 700.000 TL 0507 681 48 90
Denizli 17.000 6.500 Halı fabrikasında, trafo, jeneratör, yemekhane, boyahane ve soğuk hava deposu var. 750 bin euro 0530 523 50 05
Denizli Gümüşler 695 1.900 Üç katlı fabrika binasında, yazıhane ve trafo var. 500.000 TL 0530 523 50 05
Düzce Beyköy 20.000 7.900 OSB alanı içinde 7.5 metre yüksekliğe sahip fabrikada, yükleme bölümü, idari bina, misafirhane bulunuyor. 2.300.000 euro 0542 395 22 36
Erzurum 6.000 2.500 Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika binası. 1.000.000 TL 0442 234 86 66
Erzurum Dadaşkent 15.000 2.900 Her türlü üretime uygun fabrika binasında, 400 metrekare idari bina bulunuyor. 1.250.000 TL 0442 234 86 66
Erzurum Ilıca 8.000 1.500 Betonarme karkas ve çelik konstrüksiyon fabrika binası, iklim göz önüne alınarak inşa edilmiş. 1.500.000 TL 0442 234 86 66
Gaziantep Şehitkamil Şamköy 10.000 8.000 2’nci OSB’deki fabrikada, 300 metrekare idari bina, trafo ve kuyu var. 2.000.000 dolar 0533 733 29 60
Gaziantep Şehitkamil Şamköy 5.250 3.150 3’üncü Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika binası. 2.200.000 TL 0533 733 29 60
Giresun Piraziz 18.640 7.000 Fabrika binası ve deposu var. 3.500.000 TL 0532 409 55 79
Hatay Antakya Güzelburç 3.000 2.050 Eski yola sıfır fabrika binası. 120 bin dolar 0532 293 16 51
İzmir Bergama Aşağıcuma 8.630 500 Kırma, yıkama, kurutma ve paketleme bölümleri bulunan fıstık fabrikası. 1.000.000 TL 0505 373 09 61
İzmir Kemalpaşa 10.000 5.500 Üç katlı sosyal bina, yüzme havuzu ve 165 kW trafo bulunuyor. 5.000.000 TL 0530 697 20 44
İzmir Kemalpaşa 8.500 8.000 Yapı kullanım izin belgeli üretime hazır fabrika binası. 1.500.000 euro 0541 461 01 61
İzmir Kemalpaşa Ulucak 9.000 5.500 Faal durumdaki fabrikanın 7.5 metre kiriş altı yüksekliği var. 4.500.000 TL 0536 580 26 69
İzmir Kemalpaşa Ulucak 5.000 750 Elektrik ve suyu aktif fabrika binası. 1.250.000 TL 0536 580 26 69
İzmir Kemalpaşa Ulucak 9.000 3.500 Fabrika binası. 3.500.000 TL 0536 580 26 69
İzmir Kemalpaşa Ulucak 5.000 2.000 İdari bina, elektrik ve su bulunan fabrikanın, aylık 12 bin lira kira getirisi var. 3.000.000 TL 0536 580 26 69
İzmir Kemalpaşa Ulucak 10.000 3.000 Bacalı sanayi imarlı fabrikada, elektrik ve su mevcut. 5.000.000 TL 0536 580 26 69
İzmir Kemalpaşa Armutlu 2.000 1.000 Bacalı sanayi imarlı fabrika. 1.000.000 TL 0536 580 26 69
İzmir Torbalı 3.500 700 300 metrekare sundurma ve 50 kW trafo bulunan çalışır durumdaki fabrikada, güneş enerjisi ve sondaj suyu mevcut. 600.000 TL 0541 292 67 16
İzmir Ödemiş 87.500 7.558 Yemekhane, işletme binası, personel odaları, ev, 4’lük su, trafo ve otopark bulunan atermit fabrikası. 2.300.000 TL 0543 490 07 66
İzmir Gaziemir Sarnıç 390 800 İki katlı mobilya fabrikasının, ayda 3 bin TL kira getiri bulunuyor. 449.000 TL 0541 461 01 61
İstanbul Esenyurt Kıraç 5.000 5.000 İskanlı ve 4 katlı fabrika binasında asansör var. 2.500.000 dolar 0532 357 40 67
İstanbul Esenyurt Kıraç 2.200 6.000 5.80 metre yüksekliğe ve asansör bulunan fabrikanın, 2’nci katına kamyon çıkabiliyor. 3.500.000 dolar 0532 357 40 67
İstanbul Bağcılar Kirazlı 1.000 1.000 Tamamı yekpare tek katlı fabrika binasında, ayda 4 bin TL kira ödeyen kiracısı var. 600.000 dolar 0533 696 09 39
İçel Tarsus 15.000 3.500 Yarısı portakal bahçesi olarak kullanılan deterjan fabrikasında, idari bina, depo, giyinme odaları ve yemekhane var. 4.000.000 TL 0536 330 66 37
Kahramanmaraş 2.690 2.000 Sanayi arsasında inşa edilen fabrikanın direkleri dikili ve çatısı kapatılmaya hazır. 550.000 TL 0534 015 08 88
Karabük 2.511 2.511 Kemal Oylan çıkışında satılık dökümhane. 900.000 TL 0542 253 41 09
Kocaeli İzmit Uzunlar 25.000 - D100 Karayolu’na 100 metre mesafede süt ürünleri imalat ve yem fabrikası. 3.500.000 TL 0532 794 05 56
Kocaeli Gebze Pelitli 10.000 7.500 8 metre yüksekliği bulunan binada, 400 kW’lık trafo bulunuyor. 6.500.000 dolar 0532 293 39 48
Kocaeli Gebze Pelitli 8.300 5.300 Gebze GEPOSB’de 2 katlı fabrika binasında, ofis, 6 ton luk hidrolik asansör bulunuyor. 4.500.000 dolar 0532 293 39 48
Kocaeli Gebze Balçık 2.800 4.155 Plastikçiler Organize Sanayi’de fabrika binası. 3.000.000 dolar 0532 293 39 48
Kocaeli Dilovası Demirciler 3.000 3.000 Dilovası OSB’de 2 katlı fabrika binası. 2.300.000 dolar 0532 293 39 48
Konya Selçuklu 10.000 6.500 Üçüncü sanayi bölgesinde çalışır durumdaki fabrika, 2088 yılında inşa edilmiş. 1.800.000 TL 0533 631 34 94
Konya Selçuklu 7.500 3.450 1’inci Organize Sanayi’de fabrikada, 6 adet 10 tonluk vinç var. 1.498.000 dolar 0332 353 62 12
Konya Selçuklu 4.200 2.000 1’inci Organize Sanayi’deki fabrikada, 300 metrekare ofis ve 150 metrekare bodrum var. 1.750.000 TL 0332 353 62 12
Konya Selçuklu 10.500 2.100 3’üncü Organize Sanayi’deki fabrikada, 600 metrekare idari bina ve 400 kW trafo mevcut. 2.100.000 TL 0332 353 62 12
Konya Selçuklu 5.000 3.000 2’nci Organize Sanayi’de bulunan fabrikanın, yıllık 50 bin TL ödeyen kiracısı var. 500.000 euro 0332 353 62 12
Konya Selçuklu 5.000 2.600 Birinci Organize Sanayi’deki fabrikanın, senelik kira bedeli 65 bin lira. 2.000.000 TL 0533 631 34 94
Konya Karatay 1.200 750 2.5 katlı fabrika binasında 2 bin 500 TL’den kiracı bulunuyor. 309.000 TL 0332 353 62 12
Konya Karatay 2.500 2.000 Ereğli Yolu üzerindeki fabrikanın, idari ofisleri mevcut. 849.000 TL 0332 353 62 12
Konya Karatay 1.800 1.200 Büsan 1’inci Kosgeb Caddesi üzerindeki fabrikada, ofisler, kalorifer ve klima mevcut. 1.439.000 TL 0332 353 62 12
Konya Karatay 2.100 1.000 Ankara yoluna yakın fabrikada, idari ofisler ve elektrik panosu var. 900.000 TL 0332 353 62 12
Konya Karatay 4.600 4.000 1’inci Organize Sanayi’de fabrika binası. 2.999.000 TL 0332 353 62 12
Konya Karatay 2.000 1.000 Büsan Sanayi Sıla Caddesi civarında fabrika binası. 1.150.000 TL 0332 353 62 12
Konya Karatay 2.225 2.050 2.6 katlı fabrika binasında, idari ofisler, 2 su kuyusu ve soğuk hava deposu bulunuyor. 898.000 TL 0332 353 62 12
Konya Karatay 4.500 1.650 Yeni Marangozlar Sanayi’nde bulunan fabrika binası. 2.220.000 TL 0332 353 62 12
Konya Karatay 6.000 3.500 1’inci Organize Sanayi’de içinde kiracı bulunan fabrika binası. 2.994.000 TL 0332 353 62 12
Konya Karatay 2.200 1.500 Büsan 4’de içinde kiracı bulunan fabrika binasında, 250 metrekare idari ofisler mevcut. 1.539.000 TL 0332 353 62 12
Konya Bozkır Sarıoğlan 15.000 2.000 10 ton/saat yem üretme kapasiteli fabrikada, teknik ve sosyal alanlar mevcut. 999.000 TL 0332 353 62 12
Konya Meram 5.000 2.250 Satılık fabrika binasında, lüks bir idari ofis bulunuyor. 1.299.000 TL 0332 353 62 12
Konya Beyşehir Kurucuova 5.000 800 Balık ve kombine et işleme fabrikası. 200.000 TL 0542 453 33 86
Kırklareli Lüleburgaz Celaliye 104.000 6.000 Ağır sanayi ruhsatlı elyaf üretim fabrikasında, 1.000 kW trafo ve 50 ton su basan kuyulara sahip. 2.500.000 dolar 0535 564 47 26
Kilis 26.000 11.000 Özel dizayn edilen fabrikada, yazıhane ve bekçi kulübesi bulunuyor. 2.500.000 TL 0542 744 37 85
Manisa 11.000 4.000 Fabrika binasının bin 500 metrekaresi açık otopark alarak olarak kullanılıyor. 7.000.000 TL 0538 496 31 08
Manisa Saruhanlı Çakmaklı 10.000 1.500 Elektrik, su ve sanayi elektriği var. 130.000 TL 0539 227 38 45
Manisa Turgutlu 14.915 - İzmir-Ankara asfaltına yakın Irlamaz çayı civarı eski kiremit fabrikası. 3.000.000 TL 0530 697 20 44
Manisa Akhisar Akselendi 58.000 2.000 İçi boş ve bakım isteyen fabrika binasının geri kalan kısmı bağ olarak kullanılıyor. 1.500.000 TL 0543 490 07 66
Malatya Özal 4.000 2.500 1’inci Organize Sanayi’de Kaba inşaatı biten fabrika binası. 220.000 euro 0537 457 40 41
Malatya 4.625 2.500 1’inci OSB’deki fabrika binasında, yazıhane ve mutfak var. 550.000 TL 0535 721 17 21
Osmaniye 6.000 4.000 Demir-çelik haddehanesi olarak kullanılan fabrika, aylık 4 bin 500 ton kapasiteye sahip. 2.000.000 dolar 0536 330 66 37
Rize Topkaya 2.200 4.000 Dört katlı günlük 150 ton kapasiteli çay fabrikası. 300.000 TL 0538 833 03 10
Tekirdağ Çerkezköy 12.000 7.000 Çerkezköy Organize Sanayi’ye bağlı fabrika. 2.800.000 dolar 0535 564 47 26
Tekirdağ Çerkezköy 9.250 4.500 Çerkezköy Organize Sanayi’deki günde 15 ton kapasiteli boya fabrikasında, 1000 kW trafo, 2 ruhsatlı su kuyusu var. 4.000.000 dolar 0533 245 00 87
Tekirdağ Çorlu Türkgücü 10.700 3.100 Yüksekliği 9.5 metre olan fabrika binasında, 1.000 kW trafo bulunuyor. 2.800.000 dolar 0533 266 26 42
Tokat 7.500 5.454 Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 katlı fabrika binasının, her katında idari ofisler var. 3.000.000 TL 0532 766 51 68
Samsun Atakum 2.500 1.500 Ankara-Samsun karayoluna cepheli fabrika binası. 2.000.000 TL 0505 821 59 83
Sakarya Hendek 10.000 5.055 Satılık fabrika binası. 2 milyon 250 bin euro 0530 875 85 20
Sakarya Hendek 10.000 5.100 Organize Sanayi’de iskanı alınmış fabrika binası. 3.800.000 TL 0530 875 85 20
Sakarya Adapazarı Bekirpaşa 1.000 1.000 Yemek fabrikasında, giyinme odaları ve su tanları mevcut. 900.000 TL 0530 875 85 20
Sivas 5.500 2.400 1’inci Organize Sanayi’de 2 katlı fabrika binasında, 100 metrekare idari bina, 200 metrekare depo ve bekçi kulübesi var. 950.000 TL 0538 489 25 44
Uşak 32.000 10.500 Tekstil Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 bin metrekare üretim alanı ve 650 metrekare idari binası bulunan boş fabrika binası. 1. 500.000 dolar 0541 831 47 00
Uşak Beylerhanı 9.961 3.200 Organize Sanayi Bölgesi’nde her türlü üretime uygun 6.50 metre yüksekliğinde fabrika binası. 1.150.000 TL 0533 814 02 55
Yalova Çiftlikköy Taşköprü 11.767 1.320 Bacasız imalat yapılan fabrika binası. 4.500.000 TL 0539 967 87 87

Bülent Ekimci'nin haberi/Para Dergisi

Kaynak: Patronlar Dünyası, 17.08.2012

16 Ağustos 2012 Perşembe

İzka İnşaat’tan yeni bir proje

İzmir’de son yıllarda adından söz ettiren projelere imza atan İzka İnşaat, Çeşme Ayayorgi’de 7 villadan oluşan Life Port’a başladı.
İZKA İnşaat, Life Port Aya Yorgi Çeşme Projesi’ni satışa çıkardı. Akıllı ev sistemi, uzaktan otomasyonla güvenliği ve rahatlığı, lüks yaşantıyı bir arada sunan projede 7 adet kişiye özel villa sahiplerini bekliyor. Projede, her villaya ait özel yüzme havuzu ile ayrıcalıklı bir konsept meydana getirilmiş. Peyzaj alanında, mitolojik heykellerle özel ışıklandırma sistemi kullanılmış. Bu sayede heykeller, mistik ve çağdaş bir yaşantıyı birleştirerek farklı atmosfer yaratıyor.

Geniş metrekareler Projede, çocuklar da unutulmadı. Mitolojik heykeller sayesinde çocuklar tarihle iç içe büyüyecek, hayal güçleri gelişecek. Villaya özel kum havuzunda ise hiç sıkılmadan keyifli vakit geçirecekler. Dış cephede, özel Çeşme taşıyla doğal ahşap birleştirilerek, farklı pencere tasarımları ile bütünlük sağlanıyor.
Projede yer alan villaların 5’i dubleks, 2’si ise tek katlı yapıdan oluşuyor. Villaların 6’sı 3+1, diğeri ise 5+1 konseptten oluşuyor.
Geniş bir yapıya sahip olan villalar, 230 ile 275 metrekare arasında değişiklik gösteriyor.
Projede neler var?-Araç otopark yeri
-Bakıcı evi, yardımcıların villa bünyesinde ama bir o kadar da dışında olduğu özel yaşam alanı (1+1 apart tarzında düzenlenmiş)
-Hobi odası
-3+1, 4+1 yaşam katı
-Havuz özel terası ve bölümü
-Özel olarak tasarlanmış manzara terası ve özel barbekü alanı.Zirvekent’te yaşam erken başladıİZMİR Körfezi’nin eşsiz manzarasına hakim olduğu Palmiye Park Zirvekent’teki daireler, planlanan tarihten daha erken teslim edildi.
İzmir’in değer kazanan bölgelerinden Çiğli-Egekent’te yer alan Zirvekent, 7 katlı 4 bloktan oluşuyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1’lerden oluşan toplam 147 dairenin bulunduğu proje, bölgedeki diğer sitelere oranla birçok artı özellik taşıyor. Çocuk parkı, süs havuzu, sitede yaşayanların kendi sebzelerini yetiştirmeleri için ayrılmış özel alan, kütüphane, hobi salonları, teleskoplu yıldız terası ve manzara bahçesi gibi zengin sosyal imkanlar sunuluyor. Palmiye Park’ın sanata verdiği önem bu projede de kendini belli ediyor. Her bloğun girişinde A. Rüştü Doğan imzalı sitenin yağlıboya bir resmi asılı.
Kolay ev sahibi yapıyorCDS Yapı Genel Müdürü Serdar Dağıstan, “24 saat güvenlik, sağlık, hobi ve eğlence ihtiyaçlarının ortak paylaşımla daha düşük maliyette giderilebileceği yaşam alanları üretiyoruz. Ve de bunları çok uygun aidatlarla kullanıma sunuyoruz. Aslına bakarsanız işimizin özünde ev satın alma kararı verirken seçici davranan aileleri güvenilir bir marka çatısı altında kolayca ev sahibi yapmak yatıyor” dedi.
Ulaşım rahatlığı sunuyor
Zirvekent’in hem merkezi hem de şehrin gürültüsünden uzaklaşabilecek bir konumda olduğunu dile getiren Dağıstan, “Açık havada yürüyüş yapmayı sevenler için sitenin hemen önündeki 15 bin metrekarelik park büyük bir avantaj. Ayrıca site, İzmir’de en temiz havayı soluyabileceğiniz mevkide yer alıyor. Zirvekent’in Egekent otobüs-minibüs son durağına komşu olması da önemli bir ulaşım kolaylığı sağlıyor. Otomobil kullananlar için de otoban bağlantısı ve metro hattı ile tüm İzmir ve çevresine şehir içi trafiğine girmeden ulaşım rahatlığı sunuyor. Siteden ev sahibi olmak isteyenler için 48 ay 0 faizle ödeme planları sunuyoruz” bilgisini verdi.
Ege ve CDS işbirliği
Zirvekent’in arkasında İzmir’de önemli projeleri hayata geçiren Ege Yapı ve CDS Yapı (Veryeri ve Dağıstan) girişimi bulunuyor. Ege Yapı’nın inşaatını tamamladığı projeler arasında Kipa Balçova, Gürel Residence, Özel Kent Hastanesi ve SEV İlköğretim Okulu yer alıyor.

Kaynak: Mete Tamer OMUR , 16.08.2012 - Hürriyet

15 Ağustos 2012 Çarşamba

Sesil Butik Otel, İzmir'in ilk müzayede oteli olarak hizmete girdi

Sesil Butik Oteli, İZKA'nın Turizmde Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Mali Destek Programı'ndan destek alarak İzmir'in ilk müzayede oteli olarak faaliyete geçti.

Alaçatı'da Hüsran Akıllıoğlu'nun işlettiği Sesil Butik Oteli, İZKA'nın Turizmde Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Mali Destek Programı'ndan destek alarak İzmir'in ilk müzayede oteli olarak faaliyete geçti.
İzmir'in ilk müzayede oteli Sesil Butik Otel'de müşterilerin gördükleri her şeyi satın alabildikleri otelde, zengin bir antika Koleksiyon bulunuyor. Alaçatı'da müzayede ve Kültür turizminin geliştirilmesini hedefleyen proje kapsamında antika eserlerin sunulacağı, müzayede ve açık artırma faaliyetlerinin gerçekleştirileceği bir müzayede salonu oluşturuldu.
Müzayede Salonu'nun açılışında konuşan Otel Sahibi ve Proje Koordinatörü Hüsran Akıllıoğlu, "Proje doğrultusunda yılda 3 bin kişilik bir Turist grubuna ulaşmayı amaçlıyoruz. Projenin, yaratacağı etki ile butik otelleri ve doğal yapısı ile tanınan Alaçatı'nın Kültür ve müzayede turizmi alanında gelişmesine katkı sağlamasının yanı sıra yeni girişimcilerin bölgeye Yatırım olanaklarını artıracağını öngörüyoruz. İzmir'in ilk müzayede salonuyla, ülkemizin sadece deniz ve kumuyla değil, zengin tarihiyle sanatıyla da var olduğunu kanıtlamış olacağız" diye konuştu.konuthaberleri.com
Açılışta konuşan İzmir Kalkınma Ajansı Kurumsal İletişim Sorumlusu Nazlı Kayı ise "Öncülerin şehri İzmir'de yine ilklere örnek bir projeye destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Genelde ikinciler hatırlanmaz ama ilkler hep akılda kalır. Bu sebeple İzmir'in ilk müzayede oteli, kültür turizmine sağladığı katkı, sürdürülebilir, yenilikçi konseptiyle fark yaratıyor. Eskiyi yenilikçi bir şekilde insanlarla buluşturan bu Otel, antikayla moderni birleştirmiş oluyor" dedi.
Açılış kokteylinin ardından Müzayede Salonu kurdele kesilerek kullanıma açıldı. Otelde ulusal ve uluslararası müzayede faaliyetlerinin başlamasıyla, butik otelciliğe farklı bir renk getirilmesi ve bölgedeki butik otelciliğin gelişip, yaygınlaşmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.

Kaynak: Konut Haberleri, 14.08.2012

14 Ağustos 2012 Salı

Ege'de fiyatları 1 milyon ile 80 milyon arasında değişen 734 otel satılık

Ege'de sezonun kötü geçtiği ve yüzlerce otel satılığa çıkarıldı. Bölgede bu kadar çok otelin satılığa çıkarılmasını değerlendiren ETİK Başkanı Mehmet İşler, satılığa çıkarılan otellerin standardı düşük, fizibiliteden yoksun ve belgesiz olduğunu belirtti.

Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden Ege’de 734 tane otel satılık. Çeşme’nin Alaçatı ilçesi satılık 90 otelle bölgede ilk sırada yer alırken, satılığa çıkartılan otellerin fiyatları ise 1 milyon Euro ile 80 milyon Euro arasında değişiyor.

İzmir çevresinde çoğunluğu Alaçatı’da olmak üzere, fiyatı 1 milyon Euro ile 14milyon Euro arasında değişen 104 otel satılığa çıkarılmış durumda. Muğla’da 12 tanesi 5 yıldızlı ve fiyatları 1 milyon Euro ile 80 milyon Euro arasında değişen tam 360 otel kapısına “satılık” tabelasını asmış durumda. Aydın’da ise 4 tanesi 5 yıldızlı olmak üzere ve fiyatları 1 milyon Euro ile 60 milyon Euro arasında değişen 130 otel satılık durumda. Manisa’da 2, Denizli’de 11, Balıkesir’de 99, Uşak’ta 1, Çanakkale’de 27 otel satılığa çıkarıldı.

Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler şunları belirtti:

"Burada satılığa çıkarılan otellerden kaç tanesinin Bakanlık belgeli olduğuna bakmak gerekir. Büyük tur operatörler belgesi olmayan oteller satmadığı için bu oteller pazarlama konusunda büyük problemler yaşıyor."

KDV VE TEŞVİK İÇİN YAPILMIŞ OTELLER

Öte taraftan otelciliği bilmeyen insanlar sırf teşviklerden ve KDV indirimlerinden yararlanmak için bu otelleri açıyor ve devamında amacına ulaşınca satılığa çıkarıyorlar. Fizibiliteden yoksun olarak bu otelleri yapanlar devamında ise sektöre çamur atıyorlar. Aslında bu kişiler zaten başka işler yapıyorlar. Türkiye’nin dört bir yanına oteller yapan uluslararası zincirler neden zarar etmiyorlar.
 
Kaynak: Turizm Güncel, 14.08.2012

12 Ağustos 2012 Pazar

TripAdvisor açıkladı: Dünyanın en güzel 25 plajından iki tanesi Türkiye'de

Dünyanın en büyük seyahat yorum sitesi TrpAdvisor'ın kullanıcıları tarafından seçilen dünyanın en iyi 25 plajından iki tanesi Türkiye'de.
Kullanıcılar tarafından seçilen listeye Türkiye'den Ölüdeniz ve İçmeler plajları girdi. İşte dünyanın en iyi 25 plajının tam listesi.
1 - Providenciales, Karayip Adaları
2 - Palm/Eagle Beach, Aruba
3 - Tulum, Meksika
4 - Negril, Jamaika
5 - Saint Pete Beach, Florida, ABD
6 - Boracay, Filipinler
7 - Cancun, Meksika
8 - Punta Cana, Dominik Cumhuriyeti
9 - Miami Beach, Florida
10 - Varadero, Küba
11 - Myrtle Beach, Kuzey Karolina
12 - Playa del Carmen, Meksika
13 - Virginia Beach, Virjinya, ABD
14 - Ölüdeniz, Türkiye
15 - Honolulu, Havai
16 - Sharm El Sheikh, Mısır
17 - Daytona Beach, Florida, ABD
18 - Fort Lauderdale, Florida, ABD
19 - Lahaina, Havai
20 - Cayo Coco, Küba
21 - Marsa Alam, Mısır
22 - Cabo San Lucas, Meksika
23 - Rio de Janeiro, RJ, Brezilya
24 - İçmeler, Türkiye
25 - Port d'Alcudia, İspanya
Kaynak: Turizm Güncel - 10.08.2012

11 Ağustos 2012 Cumartesi

Burası bir hastane!

Emsey, bir hastane olmasına rağmen hastalara beş yıldızlı otel konforunu sunduğu ve tedavi amacıyla yatanların 'hasta olduklarını unutacakları' iddiasında.

İSTANBUL - Günümüz hastane hizmetlerine farklı bir boyut getiren Emsey Hospital, sağlık alanında verdiği standart hizmetlerine otelcilik hizmetini de ekleyerek kendi sektöründe farklılık yaratmaya hazırlanıyor. Barok döneminin yansıtıldığı odalarda kendinizi İngiliz aristokrat bir ailenin evinde hissedebilirsiniz…

Hastalara Huzur Veren Odalar!
King Suit, VIP Suit ve Suit Odalar Emsey Hospital’ın Standart odalarının dışında hizmet verdiği odalar. Başka hiçbir hastanede bulunmayan göz alıcı bu odalardan King Suit Gothic tarzda döşenmiş. Osmanlı döneminin şaşalı ihtişamının hissedildiği bu mütevazı oda, hem hastaların hem de misafirlerin rahatlığı için her şeyin düşünüldüğü küçük saray yavrusu havasında dizayn edilmiş. İngiliz stili mobilyaların kullanıldığı odalarda perdelerden mobilyalara kadar ihtişamlı bir etki görülmekte.

230 m2 alanda hizmet veren King Süit dairesi odaya özel asansörü, hasta ve yakınlarına özel servis için mutfak, karşılama odası resepsiyon, hemşire gözlem odası olmak üzere 5+1 olmak üzere 6 odadan oluşmaktadır. 2 adet salon,1 adet hasta odası,1 adet refakatçi yatak odası, 2 adet ek misafir yatak odası bulunmaktadır. Salona özel wc, hasta odasına özel wc, banyo. Misafir yatak odasına özel wc banyo, ek misafir odalarına özel wc banyo yer almaktadır. Tüm odalar hasta konforu dikkate alınarak döşenmiştir. Tüm odalarda LCD ekran Tv, Buzdolabı, Kasa ve banyolarda saç kurutma makinesi hastalarımızın konforu ve rahatı düşünülerek tasarlanmıştır.

Hasta olduğunuzu unutacaksınız
5 yıldızlı bir otelin sağladığı tüm konforu ve hizmeti sağlayan Emsey Hospital’da hastalar doktor ve diyetisyen gözetiminde oda servisinden dilediği yiyeceği isteyebiliyor. Uluslar arası hizmet standartlarına göre (Joint commision international) hizmet veren bir hastane olduğundan hastanın mutluluğu ve huzuru için tüm imkânlar sunulmaktadır. Bunun dışında bankacılık işlemleri, araba kiralama, kuaför gibi hizmetlerde sunulan diğer hizmetler arasında yer alıyor. Kuru temizleme ve bazı hizmetlerde hastaların ücretsiz olarak faydalandığı sunulan ayrıcalıklar arasında yer alıyor.
Hijyen kurallarının titizlikle uygulandığı Emsey Hospital’da tüm duvarlar antibakteriyel duvar kâğıdı ile döşenmiş ve kolay yanmayan malzemeler kullanılmış. Aynı zamanda yerlerde kullanılan pvc ve diğer unsurlar mermer vs aktisetitik, yani elektrik yükünü tutmayan yapıya sahip.

Akıllı Bina
6750 noktadan kontrol edilebilen Emsey Hopital, hastane olarak hasta ve personelinin tüm güvenliğini kontrol altında tutuyor. Her bir odanın kendine özel ısıtma, soğutma ve nem oranını ayarlama özelliği bulunuyor. Ayrıca doğal afet veya yangın gibi beklenmeyen durumlarda söndürme sistemleri otomatik olarak devreye giriyor. Bütün bunların yanı sıra ihbar sistemi ile yangın algılayıcıları alıp direkt merkeze gönderiyor, bu sistemle de olası bir yangın durumunun önüne geçilmiş olunuyor. Sadece Emsey Hospital’a özel kullanılan gaz sistemleri mevcut, hastane yetkililerince kontrol altında tutulan bu sistem farklı noktalardan kontrol altında tutulabiliyor.


Kaynak: Dünya, 09.08.2012

10 Ağustos 2012 Cuma

Rönesans İzmir’i sevdi yatırıma devam ediyor

İZMİR’e yaklaşık 5 ay önce Optimum Outlet’le giren Rönesans Holding, kentteki yatırımlarını sürdürecek. Holding, 2013’te Turan ve Bayraklı’da AVM, konut ve iş merkezi projesi planlıyor.
Turan’da Doğan Holding’le Bayraklı’da Tekfen’le hareket edecek Rönesans’ın, iki proje için yaklaşık 400 milyon dolar yatırım yapması bekleniyor. Kurumun ayrıca Gaziemir’de butik AVM ve 4 yıldızlı otel projeleri bulunuyor.
Optimum Outlet’in ardından İzmir’e yapmayı planladıkları yatırımlar hakkında bilgi veren Rönesans Holding CEO’su Hüseyin Esenergül, “Biz İzmir’i çok sevdik ve beğendik. Çok önemli potansiyeli var. Hem sanayi şehri, hem liman, hem de birçok kentin ortasında merkez konumda. İzmir’in en iyi lokasyonlarında fırsatları değerlendirmeye çalıştık. İlk adımını Optimum’la attık” diye konuştu.
Konut ilk kez Turan’da
Doğan Holding ortaklığıyla Turan’da bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden Esenergül, “Altında küçük bir AVM’nin yer aldığı konut projesine hazırlanıyoruz. Körfeze hakim bir noktada yer alıyor. 2013’te başlamayı planlıyoruz. Türkiye’de konut alanındaki en önemli projemiz olacak. Konsept tasarımı süren projeye 200 milyon doların üzerinde yatırım öngörüyoruz.”
Esenergül, bir diğer projenin ise Tekfen Emlak Geliştirme Grubu ile Bayraklı’da yürüttükleri AVM ve iş merkezinden oluştuğunu belirterek, “Burada bizden kaynaklanmayan bazı gecikmeler var, 2013’te başlamayı planlıyoruz. Yaklaşık 180-200 milyon dolar yatırım planlıyoruz. Her iki projede yaşamın 2015’te başlamasını hedefliyoruz” bilgisini verdi.

OPTİMUM’UN YANINA KOZZY AVM GELİYOR
Esenergül, Optimum’un yakınlarında, onun üçte biri büyüklüğünde Kozzy AVM açılacağın belirterek, “Amacımız iki AVM arasında sinerji yaratmak. Daha küçük konsepte, outlette bulunmayan özgün markaları getirebileceğimiz bir AVM açacağız. Bazı markalar politikaları gereği outlete gelmezler. Burada onlar yer alacak. Uygun arsa arıyoruz” dedi.
YANIT BEKLİYOR
Esenergül, Gaziemir’de otelcilik alanında da önemli bir boşluğun bulunduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bir yatırım planımız var. 4 yıldızlı bir otel olacak. Burada imardan kaynaklanan sorunumuz var. Arsalar küçük. Bir otelin fizibl olabilmesi için en az 80- 100 oda lazım. 50 odalı bir otel fizibl olmaz. Zeminin altında kalan servis alanlarını emsal dışında tutuyorlar. Birçok ilin belediyesinde yasa değişikliğine gerek kalmadan yönetmelikle bunu hallediyorlar. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile bu görüşümüzü paylaştık. Yanıt bekliyoruz.”

İZMİRLİ RUHU TAŞIYORUM
Anne ve babasının İzmirli olması nedeniyle ‘İzmirli ruhu’ taşıdığını söyleyen Esenergül, diğer kentlerden farklı olarak Optimum’u gezdiğinde İzmirliler’in güler yüzünden çok etkilendiğini ifade etti. Kendisinin de outletten giyindiğini belirten Esenergül, “Bizim outletlerimizde güvenli olmayan hiçbir marka yok. Gönül rahatlığıyla kaliteli ürünü ucuza alarak giyiyorum” dedi.

Kaynak: Hürriyet, 10.08.2012

3 Ağustos 2012 Cuma

Ünlülerin oteli Boğaz'a geldi!

Dünyaca ünlü isimlerin tercihi lüks otel markası Viceroy, İstanbul’un en değerli arazileri içerisinde bulunan Bebek sırtlarındaki Boğaz manzaralı NEF Bebeköy projesinin 58 odalı otelini 20 yıllığına işletmek için Timur Holding ile el sıkıştı.

Viceroy, Mandarin otel zincirinde olduğu gibi Türkiye pazarına 2014 yılında Bodrum’da açılacak otel projesiyle adım attı.

Viceroy’un ABD’nin Beverly Hills ve Maima gibi lüks sahil bölgelerinin yanı sıra Maldivler, Karayipler ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde işlettiği oteller bulunuyor. Markanın müdavimleri arasında Uma Thurman, Sandra Bullock, Robin Williams, Robert de Niro, Brad Pitt, Beyonce, ve Bill Clinton da bulunuyor. İstanbul’un Bebek sırtlarında 68 dönümlük alan üzerine kurulu olan NEF Bebeköy projesi 160 yıl önce Fransız Yetimhanesi olarak kullanılıyordu. 2010 yılında Timur Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen proje kapsamında 1942 yılından bu yana kullanılmayan 15 bina aslına uygun olarak restore edilerek, otel, rezidans, sanat ve kültür merkezi ve restoran gibi yapıların bulunduğu bir yaşam alanı haline geldi. Dünyaca ünlü lüks otel markalarının İstanbul ilgisi bitmiyor. Astaş Holding’in Kuruçeşme Arena’yı satın alıp burada kuracağı oteli işletmesi için lüks otel markası Mandarin Oriental ile anlaştığını duyurmasının hemen ardından İstanbul Boğazı dünyaca ünlü bir başka lüks otel markasının tercihi oldu. ABD merkezli otel markası Viceroy’un Avrupa’daki ilk otel yatırımını yapacağı Bodrum’un ardından ikinci oteli İstanbul Boğazı’ndaki NEF Bebeköy projesi içerisinde olacak.

GELECEK YIL HİZMETE AÇILACAK
İstanbul’un Boğaz manzaralı Bebek sırtlarında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkü olan eski Fransız Yetimhanesi’ni Bebeköy projesiyle yeniden hayata döndüren Timur Holding, burada 15 dönüm içerisinde kalan 58 odalı bina için Viceroy ile anlaşmaya vardı. Timur Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, Viceroy ile ön anlaşma imzaladıklarını, resmi imzayı ise eylül ayında atacaklarını söyledi. Alınan bilgilere göre 10 + 10 yıllık olarak yapılacak anlaşmayla birlikte, şu anda restorasyonu tamamlanan binanın Viceroy tarafından iç dekorasyonunun yapılmasıyla 2013 yılında hizmete açılması planlanıyor.

Kaynak: HT Ekonomi - 03.08.2012

Çeşme turizmine Rus Prokhorov dopingi

İzmir'de Prokhorov'a ait olan Winguru firmasının yatırım danışmanlığını yapan İnterinvest'in Yönetim Kurulu Başkanı Kürkan, planların ay sonunda biteceğini, yıl sonuna kadar temeli atmayı planladıklarını söyledi

Çeşme'de 5 yıldır yatırım yapmak için bekleyen, Rusya'nın en zengin işadamları arasında yer alan, Çeşme aşığı Prokhorov sonunda kurmak istediği otelin temelini atacak. Çeşme Altınkum'da 175 bin metrekare alana, 150 milyon dolarlık yatırım yapacak olan Prokhorov, Turizm Bakanlığı'nın planları onaylaması halinde bu yılın sonunda otel temelini atmayı planlıyor. Tatilini her yıl Çeşme'de geçiren ve Altınkum'da 20 milyon dolar ödeyerek araziyi satın alan Prokhorov, yıllardır planlarının yapılmasını bekliyordu. İzmir'de Prokhorov'a ait olan Winguru firmasının yatırım danışmanlığını yapan İnterinvest'in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kürkan, planların bu ay sonunda tamamlanmasını beklediklerini belirterek, yıl sonuna kadar yatırımın temelini atmayı planladıklarını söyledi.

PROJELER HAZIR

Prokhorov'un Çeşme'yi çok sevdiğini ve yatırım için sabırsızlandığını dile getiren Kürkan, otelin projelerinin de hazır olduğunu kaydetti. Projeyi dünyanın en ünlü mimarlık şirketlerinden biri olan Woods&Baget'in hazırladığını dile getiren Kürkan, "Yüksek katlı olmayan, arazinin eğimiyle doğru orantılı, denizden bakıldığında yalnızca yeşil alanların görüldüğü bir mimari olacak. Ayrıca projede deniz sporları merkezi de var. Projeyi Prokhorov'un Türkiye'de kurduğu Windguru şirketi hayata geçirecek. Yatırım için Turizm Bakanlığı'nın 1/5000 ve 1/1000'lik planlarının tamamlanmasını bekliyoruz. Planların Ağustos ayı sonunda bitirilmesi hedefleniyor. Daha sonra arazinin imar planları doğrultusunda düzenlenmesi yapılacak. Bu işlemlerin de tamamlanması halinde Prokhorov ile birlikte bölgede yatırım yapmak isteyen diğer gruplarında önü açılacak. Bu süreçten sonra hemen hazırlıklara başlanacak. Başka bir konuda zaman kaybı yaşanmaması halinde yıl sonuna kadar ya da en geç 2013 yılı başında 400-500 odalı otelin temeli atılacak" dedi.

5 YILDIR BEKLİYOR

Prokhorov'un Çeşme'deki yatırımının Türkiye'deki ilk yatırımı olacağını, bu projenin başarıya ulaşması halinde yeni projelerin de devreye girebileceğini vurgulayan Kürkan, Prokhorov'un bu yatırım için 5 yıldır beklediğine dikkat çekerek, Çeşme'yi çok sevdiği için bu kadar beklediğini kaydetti. Bu yatırımla birlikte Rus Turistlerin de artık Çeşme'ye gelmeye başlayacağını belirten Kürkan, Antalya'dan sonra Çeşme'nin de zengin rus turistlerle tanışacağını ifade etti.

Maden milyarderi

Mikhail Dmitrievitch Prokhorov, dünyanın sayılı zengin ve girişimcilerinden. Rusya'nın ikinci zengini, 2010 Forbes listesine göre 13.4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın 39. zengini. Nikel ve altın madenciliği başta olmak üzere madencilikle büyüyen Prokhorov'a ait grubun, dünyanın çeşitli yerlerinde enerji ve turizm yatırımları bulunuyor. Türkiye gündemine Çeşme'ye 20 mankenle gelip tatil yaptığı haberiyle gelen Prokhorov, yatırımını Türkiye'de kurduğu Windguru şirketi aracılığıyla gerçekleştirecek.

Ünlülerin gözü Çeşme'de
Çeşme, Prokhorov ile birlikte Türkiye'nin önde gelen işadamlarının da yatırım için gözdesi haline geldi. Trabzonspor eski Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Zigana Otel'i kurmak için hazırlıklarını sürdürürken, Solto Otel'in sahibi Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Üyesi Mehmet Akdede Altınkum'da kuracağı otel için hazırlık yapıyor.
Alaçatı'da Gaziantepli Yaşar Grubu'nun Başkanı Yaşar Çilkız otel yatırımına başlarken, İzmir'in önde gelen işadamlarından olan ve Pasaport'ta Key oteli işleten Erdoğan Özgörkey de Çeşme'de otel satın almak için çalışmalarını sürdürüyor. Dilek Sabancı For Seasons Oteli'nin temelini kısa süre içinde atmayı planlıyor. Zorlu Holding'in patronu Ahmet Nazif Zorlu da yatırım için planların tamamlanmasını beklerken, bir Alman grubunun da Çeşme'de yatırım için hazırlık yaptığı öğrenildi.

Kaynak: Yeni Asır, Murat Şahin - 03.08.2012

İzmir'de tasfiye edilen şirketler

Arkas Holding, İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin 25 milyon TL’lik yatırımı tasfiye oluyor

İzmirliler daha iyi bilir; Alsancak’ta Tekel’e ait fabrika ve depo binaları vardır. İzmir’in en güzide yerlerinden birinde olan bu yer 25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 37 bin metrekare alana sahip.

Özelleştirme sonrasında bu binalar Turizm ve Kültür Bakanlığı’na geçmişti. 100 yıllık bir tarihe sahip olan Tekel binaları, 2009 yılında yap işlet devret modeliyle içinde butik otelin de olacağı kültür ve kongre merkezi haline getirmek için projelendirilmişti.

Arkas Holding, İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi projeyi ortaklaşa gerçekleştirecekti. 25 milyon TL’lik yatırım yapılacaktı. Aradan 3 yıl geçti. Bu proje ne aşamada diye araştırırken, ilginç bir durumla karşılaştık. Üç kurum bu projeyi yapmak için 5 milyon TL sermayeyle “İzmir Kültür Sanat ve Kongre Yatırımları” unvanıyla şirket kurmuştu. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, başkan vekilliğini ise Lucien Arkas üstleniyordu...

Ancak proje sürecinde yaşananlar, bu ülkede yatırım yapmanın ne kadar zor ve meşakkatli olduğunu gösterir cinsten. Bu noktada, inşaat alanının birinci derece sit alanı olduğunu hatırlatalım. Proje sahipleri, kültür merkezinin altına kapalı otapark yapmak istemiş.

Sit alanı olduğu için bir türlü izin çıkmamış. Aradan üç yıl geçmesine rağmen projede ilerleme sağlanamamış. Bunun üzerine yatırımcılar projeden vazgeçmiş. Nereden mi öğrendik?

Geçen hafta İzmir Kültür Sanat ve Kongre Yatırımları A.Ş’nin sermayesi 5 milyon TL’den 240 bin TL’ye indirildi de ondan. Kısacası şirketin tasfiye süreci başlamış. Proje ortakları şirketin varlık sebebinin ortadan kalkması nedeniyle sermaye indirimine karar vermişler...

Kaynak: Patronlar Dünyası, 03.08.2012

Bostanlı Açık Hava Tiyatrosu

Yaz aylarında düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapan Açıkhava Tiyatrosu, yaptırılacak olan açılır-kapanın çatısıyla kış aylarında da kullanılabilir hale gelecek.
Kaynak: Ben.TV, 31.07.2012

2 Ağustos 2012 Perşembe

Altı ay önce açılan otel icradan satışta

Altı ay önce Yalova'da hizemete giren Hotel Grand Aydoğan icradan satışa konuldu

Altı ay önce Yalova'da hizemete giren Hotel Grand Aydoğan icradan satışa konuldu. Bir bankanın alacağına karşılık icradan satışa konulan otel altı ay kadar önce işletmeye alınmıştı.

Yalova Eski Termal Yolu üzerinde bulunan Hotel Grant Aydoğan 13.5 milyon TL muhammen bedel ile icradan satışa konuldu. İcradan satışa konulan otel altı ay kadar önce işletmeye alınmıştı.

Bir bankanın icradan satışını istediği otel 6 bin metrekare kapalı alana sahip. İcraburada.com isimli icra-ihale sitesinde yer alan satış şartnamesine göre otelin ilk icra ihalesi 14 Eylül'de yapılacak.

İlk ihalede alıcı çıkmaması durumunda otel 24 Eylül'de, muhammen bedelinin yüzde 40'ı bedelle ihale edilecek.

Yalova merkeze 10 kilometre mesafede bulunan otel, kentin en modern otellerinden biri olarak öne çıkıyor.

Kaynak: Patronlar Dünyası, 02.08.2012